3 lubuskie firmy wśród nominowanych do Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP

Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP to wyróżnienie gospodarcze, przyznawane raz do roku przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Honoruje najlepsze podmioty gospodarcze w kraju, które przyczyniają się do rozwoju gospodarki, promują Polskę na arenie międzynarodowej oraz stanowią wzór dla innych firm.

W ramach XVI edycji Nagrody Prezydent RP wręczy wyróżnienia w pięciu kategoriach głównych (Lider MŚP, Narodowy Sukces, Międzynarodowy Sukces, Odpowiedzialny Biznes, Firma Rodzinna) oraz w dwóch kategoriach specjalnych (Startup_PL, Badania+Rozwój).

Kapituła Nagrody Gospodarczej Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej pod przewodnictwem profesora Krzysztofa Opolskiego nominowała 21 przedsiębiorstw, w tym 3 z województwa lubuskiego w XVI edycji tejże Nagrody. Prezydent RP Andrzej Duda wręczy laureatom  statuetki 15 listopada br. podczas „Kongresu 590” w Rzeszowie.

Lubuskie firmy zostały nominowane w kategorii Lider MŚP w której, nagradzane są przedsiębiorstwa funkcjonujące na polskim rynku od co najmniej 5 lat i jednocześnie są liderem w regionie oraz w kategorii Firma Rodzinna w której, nagradzane są przedsiębiorstwa zarejestrowane i działające w Polsce co najmniej 15 lat, będące jednocześnie firmami rodzinnymi.

  • KATEGORIA „LIDER MŚP”

Ekoenergetyka  Polska sp. z o. o. Firma działająca w dziedzinie elektromobilności. Lider w zakresie projektowania, produkcji oraz wdrażania systemów szybkiego ładowania autobusów elektrycznych w Europie. Jako jedyna w branży posiada w 100 proc. polski kapitał. Dostarcza swoje produkty dla kluczowych producentów autobusów elektrycznych (m.in. Solaris, Daimler), które obecnie pracują na liniach autobusowych w Polsce, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Austrii czy Turcji.

  • KATEGORIA „FIRMA RODZINNA”

LUG S.A. Producent oświetlenia infrastrukturalnego oraz przemysłowych i dekoracyjnych opraw do oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego budynków użyteczności publicznej oraz obiektów przemysłowych. W 2007 roku weszła na giełdę i z sukcesem podbija światowe rynki. Istnieje od 29 lat jako firma rodzinna.

MB – Pneumatyka sp. z o. o. Od 1984 roku produkuje złącza do pneumatycznych układów hamulcowych w pojazdach użytkowych, takich jak samochody ciężarowe, autobusy oraz naczepy. Jest jednym z pięciu wiodących producentów tego typu złączy w Europie. Firma rodzinna, która stała się ważnym pracodawcą w regionie.