Polskie regiony przyszłości

O przyszłości polskich miast i regionów rozmawiali uczestnicy gali SuperMiasta i SuperRegiony. Uczestniczką jednej z debat była marszałek Elżbieta Anna Polak.

Galę otworzył redaktor naczelny Gazety Wyborczej, Adam Michnik. – Samorządy nam się w Polsce udały. Polska demokracja jest silna swoimi samorządami i miejmy nadzieję utrwali swoja silę. My w Gazecie Wyborczej od samego początku byliśmy obecni w miastach, które budowały swój demokratyczny ład, przez podejmowanie problematyki samorządu. Samorządy dzisiaj to oaza demokracji, w my w Gazecie chcielibyśmy być ostoja demokracji w świecie mediów. Mamy poczucie, że te trudne relacje z samorządami i rządem to spór o to, jaka ma być Polska. Czy ma być to wspólnota otwarta, życzliwa i uśmiechnięta, czy ponura, kneblująca i pozbawiająca miasta demokracji, a ludzi godności. Widzimy to przy każdym konflikcie, gdzie kompetencje samorządów są ograniczane, a także przy pracach nad KPO. Odnowa demokracji wyjdzie z samorządu. Samorządy to jest to w czym widzimy nadzieję – przekonywał.

Podczas finałowej gali podsumowany został plebiscyt „Supermiasta i Superregiony 2040”, w którym szukano najważniejszych wyzwań dla miast i regionów. Mieszkańcy Polskich regionów wyraźnie postawili na ekologię – choć jest ona różnie rozumiana i zdefiniowana. O tym, jak im sprostać rozmawiali marszałkowie: Elżbieta Anna Polak (woj. lubuskie), Adam Struzik (woj. mazowieckie), Mieczysław Struk (woj. pomorskie), Piotr Całbecki (woj. kujawsko-pomorskie), Gustaw Brzezin (woj. warmińsko-mazurskie), Olgierd Geblewicz (Zachodniopomorskie), Marek Woźniak (Wielkopolska).

Jak wynika z danych zebranych przez Gazetę Wyborczą, to także  najważniejsze wyzwanie wg mieszkańców regionu lubuskiego. Zaraz za nią znalazła się praca i nowoczesna gospodarka. Czy to da się pogodzić? – Zdecydowanie tak – odpowiedziała marszałek Elżbieta Anna Polak. – W regionie lubuskim to nie jest moda na ekologię 2021, ponieważ takie wyzwanie postawiliśmy sobie dekadę temu – zielona kraina nowoczesnych technologii – to nasza misja ze strategii przyjętej w 2010 roku. Skoro mieszkańcy dzisiaj tak samo wybrali, to się z tego cieszę. To świadectwo, że mamy dobrą komunikację z mieszkańcami – przekonywała.

 

Marszałek wyjaśniła, że gospodarka i ekologia to duet, który może się wzajemnie wspierać i uzupełniać. – W tym roku zaktualizowaliśmy Strategię Rozwoju Województwa, gdzie zadeklarowaliśmy, że będziemy kontynuować misję „zielona kraina”, ale już innowacyjnej gospodarki. Takie też wybraliśmy inteligentne specjalizacje. Projekty kluczowe, które wybraliśmy dotyczą również wsparcia rozwoju przedsiębiorczości i są one związane z ochroną środowiska, która absolutnie wspiera zrównoważony rozwój, wnosi wartość dodaną. Zadania, które chcemy realizować są spójne z naszą wizją. Lubuskie jest bowiem skazane na ekologię. Połowę powierzchni zajmują lasy, 600 jezior, spadkobiercy doliny Odry, piękne parki krajobrazowe – chcemy więc zadbać o nasze dziedzictwo naturalne, ale także zadbać o rozwój nowoczesnej innowacyjnej gospodarki poprzez ograniczanie niskiej emisji, finansowanie transportu niskoemisyjnego, termomodernizację, budowę sieci ścieżek rowerowych. Innowacje to są nowe możliwości. Z pewnością rozwiązania innowacyjne pomogą nam w realizacji zawartej w strategii ekologicznej wizji – przekonywała marszałek Polak. Podkreślała, że kapitalne znaczenie dla realizacji tych planów ma nowa perspektywa UE, bo zielony ład w Europie wyraźnie wskazuje na takie właśnie rozwiązania.

W pozostałych regionach mieszkańcy także postawili na ekologie, ale głównie w ujęciu transportowym. Mieszkańcom Pomorza marzy się sprawny, ekologiczny transporcie kolejowym. Podobnie na Warmii i Mazurach oraz Mazowszu. Wielkopolanie stawiają na transport samochodowy i na sieć eksperesówek. – To ważne dla przedsiębiorców, dla których pociąg nie jest rozwiązaniem – mówił marszałek Marek Woźniak. Komunikacja jest także wyzwaniem dla Zachodniego Pomorza.

 

Podczas gali odbyły się także dwie inne samorządowe debaty. Uczestnikami panelu „Nowa normalność miast” byli: Marcin Krupa (Katowice), Andrzej Nowakowski (Płock), Jacek Majchrowski (Kraków), Hanna Zdanowska (Łódź), Krzysztof Żuk (Lublin). O polityce, konfliktach na linii samorząd-rząd rozmawiali: prezydent Gdańska Aleksander Dulkiewicz, prezydent Sopotu Jacek Karnowski, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak,  prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski. Rozmowę poprowadzi Mikołaj Chrzan, szef redakcji lokalnych „Gazety Wyborczej”.

Plebiscyt „Supermiasta i Superregiony 2040” ogłoszono pod koniec marca. Po dyskusji z czytelnikami, samorządowcami, aktywistami wybrano dla każdego miasta i regionu po 12 wyzwań. W głosowaniu internetowym wyłoniono z nich finałową siódemkę. Wyniki głosowania, w którym wzięło udział ponad 67 tys. osób, ogłoszono 7 maja.

Muzycznym gościem gali będzie duet Kwiat Jabłoni. Galę poprowadzą Piotr Bałtroczyk i Paula Skalnicka-Kirpsza, naczelna „Gazety Wyborczej” w Poznaniu.

 

 

Grafika: wyborcza.pl