Nowoczesne centrum logistyczne AMAZONA otwarte!

Amazon – światowy lider branży e-commerce otworzył robotyczne centrum logistyczne w Świebodzinie! W uroczystości udział wzięli marszałek Elżbieta Anna Polak oraz przewodniczący sejmiku Wacław Maciuszonek.

193 tys. m2, możliwość magazynowania 30 mln produktów, 1000 nowych miejsc pracy, 3 tys. robotów transportowych, 58 doków dla pojazdów i 28 km taśmociągów – tak w liczbach wygląda robotyczne centrum logistyczne, które w Świebodzinie otworzyła firma Amazon. Ten obiekt to 10. centrum i 3. obiekt robotyczny w Polsce oraz pierwszy w województwie lubuskim. Inwestycja została zrealizowana w oparciu o ideę zrównoważonego rozwoju, bazującą na nowoczesnych rozwiązaniach technologicznych i proekologicznych. – Lubuskie wita Amazon. Jestem przekonana, że nasza współpraca poprawi jakość życia w regionie oraz że obecność światowej marki tutaj, w zielonej krainie sprawi, że nasz potencjał gospodarczy będzie jeszcze silniejszy i razem przyciągniemy kolejnych wielkich inwestorów. Do tej pory w Lubuskiem zazdrościliśmy innym tych miliardowych inwestycji. Teraz to nam będą zazdrościć. Jestem przekonana, że państwa firma będzie się tutaj z dużym rozmachem rozwijała zwłaszcza, że wasza misja świetnie wpisuje się w wizję i priorytety rozwoju regionu, wśród których jest inteligentny rozwój i zielony ład. Amazon jest bowiem inicjatorem europejskiej deklaracji klimatycznej. Trzymam kciuki za rozwój firmy. Dziękuję, że Amazon jest z nami – mówiła podczas uroczystości marszałek Elżbieta Anna Polak.

Inwestycja zrealizowana przez firmę Amazon jest nie tylko ważna dla regionu, ale przede wszystkim dla Świebodzina, gdzie została zlokalizowana. – Wiele osób nie wierzyło, że to się uda i twierdziło, że Świebodzin jest skazany na los średniej wielkości prowincji. Ale nie jest. To że otwieramy największe centrum logistyczne w kraju pokazuje, że Świebodzin jest fantastycznym miejscem dla biznesu, o ogromnym potencjale gospodarczym. Wysyłamy tym samym sygnał, że u nas warto inwestować. Świebodzin to skrzyżowanie pełne możliwości i wierzę, że to nie jest nasze ostatnie słowo. Jestem przekonany, że obecność takiego potentata to tylko preludium do sukcesu – mówi burmistrz Tomasz Sielicki.

Co spowodowało, że światowy potentat wybrał na miejsce swojej inwestycji Świebodzin w Lubuskiem? – Postanowiliśmy zainwestować w Świebodzinie, bo mamy tutaj dużo utalentowanych pracowników i bardzo dobra infrastrukturę. Ważna jest też dobra współpraca z lokalnymi władzami, dzięki budowa centrum była prawdziwą przyjemnością – mówił dyrektor generalny firmy Chris Herzberg. Podkreślał także, że firma Amazon do tej pory zainwestowała w Polsce 12 mld zł. Zaznaczył, że zrealizowana inwestycja poza swoją nowoczesnością i funkcjonalnością jest także przyjazna środowisku. – W naszym centrum dbamy nie tylko o bezpieczeństwo i funkcjonalność dla naszych pracowników, ale także o środowisko. Z tego powodu zainstalowaliśmy farmę fotowoltaiczną na dachu produkującą energię, która może zasilić 480 domów jednorodzinnych dodatkowo wyposażyliśmy centrum w stacje ładowania samochodów elektrycznych – wyjaśnił.

Podczas otwarcia Amazon odkrył swoje sekrety – pracownicy opowiedzili o zastosowanych technologiach, rozwiązaniach sprzyjających dekarbonizacji oraz zatrudnieniu. Pokazano także codzienną pracę i działanie centrum. Amazon to światowy lider branży e-commerce. Koncern prowadzi największy na świecie sklep internetowy. Amazon posiada w Polsce centra dystrybucyjne w Bielanach Wrocławskich (dwa magazyny), Sadach, Sosnowcu, Kołbaskowie, Okmianach, Pawlikowicach, Gliwicach oraz Łodzi. Firma posiada także Centrum Rozwoju Technologii w Gdańsku i oddział Amazon Web Services w Warszawie. Amazon zainwestował w Polsce ponad 4 mld zł. Zatrudnia w Polsce 23tys. stałych pracowników. W marcu br. koncern uruchomił w Polsce sklep internetowy. W uroczystości otwarcia udział wzięli także radni województwa Grzegorz Potęga i Zbigniew Kołodziej.