Nagroda dla Pawilonu Polskiego na EXPO w Dubaju! Lubuskie ma w tym swój udział

Pawilon Polski na Wystawie Światowej EXPO 2020 w Dubaju otrzymał srebrną nagrodę za aranżację wnętrz pawilonów średniej wielkości.

Wyróżnienie przyznało Biuro Wystaw Światowych – międzyrządowa organizacja odpowiedzialną za nadzorowanie i regulowanie Wystaw Światowych. Werdykt został ogłoszony 30 marca, podczas ceremonii „BIE Day Awards Ceremony”. Wydarzenie to było podsumowaniem sześciomiesięcznej Wystawy Światowej. Laureatów nagród wybrało międzynarodowe jury złożone z dziewięciu ekspertów. Jury odwiedziło każdy pawilon na EXPO 2020 Dubai w trakcie dwóch sesji: w styczniu i marcu 2022 roku.

Koncepcja pawilonu – przyroda i nowoczesność
Wykonanie Pawilonu Polskiego nawiązywało do hasła przewodniego polskiego udziału w EXPO – „Kreatywność inspirowana naturą”. We wnętrzach dominowało naturalne drewno oraz biała rzeźba kinetyczna przypominająca lecące ptaki. Jedną z głównych atrakcji była instalacja artystyczna „Polski Stół” – miejsce spotkań gości pawilonu. Powstała z ponad 120 modułów drewnianych i modułów specjalnych, wykonanych m.in. z miedzi, aluminium, szkła czy ceramiki.

Generalnym wykonawcą nagrodzonego pawilonu było konsorcjum Międzynarodowe Targi Poznańskie – FM Aldentro. Za opracowanie projektu i koncepcji architektoniczno-tematycznej pawilonu i wystawy odpowiadała pracownia WXCA wraz ze studiem Bellprat Partner. Z kolei za szczegółową koncepcję narracji ekspozycji, kluczowe doświadczenia oraz produkcję wszystkich materiałów multimedialnych odpowiadało konsorcjum Science Now, Stellar Fireworks i Tellart. Te same firmy były także pomysłodawcą „Polskiego Stołu” i strefy V „Poland. Landscapes of creativity”.

Oświetlenie polskiego budynku zapewniła lubuska firma LUG, która dostarczyła też specjalistyczne lampy do oczyszczania powietrza. A to nie jedyny akcent związany z województwem lubuskim.

Lubuskie też prezentowało się w Dubaju!
Lubuskie stoisko było istotną częścią Pawilonu Polskiego na EXPO. Na ponad 100 metrach kwadratowych powstała ekspozycja nawiązująca do ekologii i innowacji. Twórcy: studenci i pracownicy Uniwersytetu Zielonogórskiego na czele z prof. Joanną Legierską-Dutczak z Instytutu Sztuk Wizualnych, postawili na instalację z motywem fal. Przywołuje to na myśl ukształtowanie terenu województwa i jego krajobrazy: lasy czy winnice. Pomiędzy ścianami wyświetlały się zdjęcia pokazujące piękno regionu. W strefie multimedialnej do obejrzenia był film o województwie lubuskim. Zwiedzającym lubuskie stoisko towarzyszyły też odgłosy natury. Cała instalacja powstała z filców PET – materiału pozyskanego z przetworzonych butelek. Koncepcja ekspozycji została stworzona we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubuskiego.

Stoisko województwa docenili zarówno goście, jak i organizatorzy wystawy w Dubaju. Wystawę chwalił Komisarz Generalny Sekcji Polskiej EXPO 2020, Adrian Malinowski. Podkreślał jej oryginalność, pokazanie potencjału gospodarczego i walorów przyrodniczych regionu oraz nawiązanie do koncepcji Pawilonu Polskiego.

W ramach wystawy regionalnej odbył się także pokaz mody lubuskiej projektantki Natalii Ślizowskiejktóra przygotowała dedykowaną kolekcję inspirowaną lubuską przyrodą pt. „Welcome Dubai – Greetings from Lubuskie”. Poza tym w EXPO uczestniczyło 15 lubuskich przedsiębiorców, m.in. z branży budowlanej, tekstylnej, samochodowej czy spożywczej.

Pawilon Polski ponownie doceniony na świecie
Nagroda za aranżację wnętrz pawilonu średniej wielkości to kolejne wyróżnienie dla Pawilonu Polskiego. Wcześniej doceniono go w konkursie World Expo Awards organizowanym przez EXHIBITOR Magazine. Wtedy nagrodę przyznano za najlepszy duży pawilon. Prezentacje Polski na EXPO były nagradzane także podczas wystaw w Szanghaju w 2010 r. (srebrną nagrodą za najbardziej kreatywną prezentację) i w 2017 r. w Astanie (złotą nagrodą w kategorii architektura i design pawilonu do 400 m kw.).

POWIĄZANE WIADOMOŚCI