Bez pomysłu na innowacje nie ma rozwoju

– Budujemy zieloną krainę inteligentnych, innowacyjnych technologii. I nasza wizja się spełnia – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak podczas Lubuskiego Festiwalu Innowacji.

We wtorek, 24 maja 2022 r., w Bibliotece Uniwersytetu Zielonogórskiego rozpoczął się I Lubuski Festiwal Innowacji.

– To jest bardzo dobry kierunek, który nasz Samorząd Lubuski przyjął w Strategii Rozwoju Województwa – mówiła tuż przed inauguracją wydarzenia marszałek Elżbieta Anna Polak. – Budujemy zieloną krainę inteligentnych, innowacyjnych technologii, zgodny z kierunkiem europejskim Zielony Ład… Ten festiwal jest częścią programu innowacji. A celem naszego festiwalu w otwartej formule jest zachęcenie lubuskich firm – mikro, małych, średnich czy  dużych – do realizacji działań w tym zakresie.

Bez wizji, bez pomysłu na innowacje – nie ma rozwoju

Marszałek Elżbieta Anna Polak podkreśliła, że chodzi tutaj przede wszystkim o transfer wiedzy do biznesu, o otwarcie innowacyjnych rozwiązań w lubuskiej gospodarce. – Bo tylko inteligentne rozwiązania dają szansę dla mieszkańców naszego regionu na dobrze płatne miejsca pracy – powiedziała marszałek Polak. – To jest rozwój. Oczywiście Samorząd Wojewódzki działa w sposób zrównoważony, realizujemy też przyziemne tematy, ale bez wizji, pomysłu na innowacje, na skok do przyszłości – nie ma rozwoju. Musimy również tworzyć – jako liderzy regionu lubuskiego – warunki rozwoju przyszłości dla młodych pokoleń. Dlatego dzisiaj, w trakcie naszego festiwalu, niesłychanie ważny jest głos młodego pokolenia, bo to jest sygnał, że w regionie lubuskim nasza wizja naprawdę się spełnia.

– Stawiamy na młodych – potwierdzała słowa lubuskiej marszałek prorektor ds. współpracy z gospodarką dr hab. inż. Maria Mrówczyńska, prof. Uniwersytetu Zielonogórskiego, który zorganizował festiwal z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubuskiego. – Mamy wystawę projektów, które zostały wykonane przez naszych studentów w ramach projektów finansowanych ze środków własnych, ale i też ze środków ministerialnych, samorządu województwa czy miasta Zielona Góra.

Opatrunki hydrożelowe, odpady browarnicze…

Wystawę innowacyjnych projektów zorganizowano w sąsiadującym z Biblioteką UZ budynku A-16. Tu można było zobaczyć m.in. rower trójkołowy dla osób niepełnosprawnych, roboty… Uczestnicy pierwszego dnia festiwalu usłyszeli też o innych innowacyjnych projektach stworzonych w środowisku UZ. Takich jak produkcja nowoczesnych opatrunków hydrożelowych. Jak wykorzystanie odpadów browarniczych do polepszania gleby czy butelki PET jako półproduktu do budowy izolacji akustycznych. Oraz o modułowych meblach, które można wykorzystać w różnorakich miejscach.

Pracownicy i studenci UZ rozwijają się w wielu kierunkach

Prorektor Maria Mrówczyńska wymieniała, że projekty wpisują się w trendy związane z nowoczesnymi technologiami cyfrowymi, przemysłem 4.0, transformacją energetyczną, zrównoważonym rozwojem transportu czy nowoczesnym rolnictwem.

– Zarówno nasi pracownicy, jak i studenci, rozwijają się w tych wszystkich kierunkach, ale warto też podkreślić działalność naszych Parków Naukowo-Technologicznych. Mamy trzy i wszystkie współpracują z małymi, średnimi przedsiębiorcami – podkreślała prorektor Maria Mrówczyńska. – Realizują ogromną liczbę projektów, zgłaszają też wynalazki w postaci patentów czy wzorów przemysłowych. Mamy nadzieję, że ten pierwszy festiwal innowacji będzie początkiem bardzo dobrej inicjatywy, pokazującej to, co dzieje się na Uniwersytecie Zielonogórskim – co potrafią zrobić nasi studenci i nasi pracownicy.

– Jako największa jednostka w regionie kształcąca na poziomie wyższym, jesteśmy bardzo zainteresowani rozwojem nowoczesnych technologii, ale również staramy się, żeby ten rozwój był zrównoważony, aby innowacje były prowadzone zarówno pod kątem technologii, techniki, ale też innowacji społecznych czy procesowych – dodała prof. Mrówczyńska.

– Przyjęliśmy innowacje jako bardzo istotny element rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego – stwierdził prorektor ds. Rozwoju i Finansów dr hab. inż. Andrzej Pieczyński, profesor UZ. – Przyjęliśmy, że wdrażamy innowacje zarówno w zakresie badawczym, poprzez współpracę z gospodarką, poprzez prowadzenie projektów badawczych zamawianych z przemysłu, ale również z podstawowych badań, finansowanych z Narodowego Centrum Nauki czy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Mamy też innowacje edukacyjne.

Obszar innowacji jest trudny, ale przynosi ogromne efekty

Autor Programu Rozwoju Innowacji dla regionu lubuskiego – dr Jerzy Tutaj z Politechniki Wrocławskiej pogratulował marszałek Elżbiecie Annie Polak i Zarządowi Województwa Lubuskiego tego, iż innowacje postawili w centrum polityki regionalnej.

– To jest ogromne wyzwanie, ale to spowoduje zwiększenie ilości środków finansowych, które będą kierowane do Lubuskiego – mówił dr Jerzy Tutaj, przypominając, że idea organizacji Lubuskiego Festiwalu Innowacji pojawiła się jako pomysł na spotkaniach Lubuskiego Forum Innowacji.

– Jednym z celów przyjętego Programu Rozwoju Innowacji jest promocja, mówienie o tych, którzy są innowatorami, którzy te innowacje wspierają po to, żeby zarazić tą ideą. I wzmocnić tych, którzy już na tej drodze funkcjonują – podkreślał dr Tutaj. – I właśnie Lubuski Festiwal Innowacji jest już realizacją idei promowania.

Nasi innowatorzy nagrodzeni!

Podczas I Lubuskiego Festiwalu Innowacji ogłoszono laureatów nagród „Innowacja warta zachodu” dla młodych innowatorów.

4a4a2750.jpg

Nagrody otrzymały:

  • Koło Naukowe Akademicki Związek Motorowy– laureat II edycji konkursu „Klakson – Impuls do Innowacji” organizowanego przez Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii Uniwersytetu Zielonogórskiego przy wsparciu UMWL – za projekt „Innowacyjne stanowisko do testowania silników małej mocy”.Celem projektu jest budowa obciążeniowej hamowni silnikowej do badania parametrów pracy jednocylindrowych silników spalinowych o małej mocy (15KW), a w szczególności silników wysokoprężnych Yanmar oraz John Debre. Na stanowisku możliwe będzie wyznaczanie charakterystyki zewnętrznej silnika, tzn. zależności maksymalnego momentu obrotowego i maksymalnej mocy silnika, obciążonego hamulcem elektrycznym. N rynku brak jest hamowni silnikowych o malej mocy. Zaprojektowane i wykonane w ramach projektu stanowisko będzie unikatowym urządzeniem do badań silników jednocylindrowych w regionie. Dzięki w/w urządzeniu będzie możliwość opracowania nowych rozwiązań dla branży motoryzacyjnej.
  • Studenckie Koło Naukowe MedCare– laureat II edycji konkursu „Klakson – Impuls do Innowacji” za projekt „Optymalizacja składu chemicznego oraz modyfikacja postaci innowacyjnych biodegradowalnych opatrunków hydrożelowych dla regeneracji skóry o nazwie Advanced Hydrogel System for Skin AHS4S”.Projekt jest kontynuacją prac nad opatrunkami hydrożelowymi, które zostały opracowane przez zespół projektowy w ramach projektu realizowanego w procesie preinkubacji start-upu Selkis Sp. z o.o. na platformie inwestycyjnej Unicorn Hub. Założyciele Selskis Sp. z o.o. są jednocześnie członkami Koła Naukowego MedCAre. Prowadzone dotychczas prace doprowadziły do wytworzenia serii prototypów opatrunków w formie płatów hydrożelowych oraz demonstracji opracowanego prototypu w otoczeniu operacyjnym (stopień gotowości technologicznej 7). Głównym celem projektu jest przeprowadzenie prac badawczych nad optymalizacją składu chemicznego. procesu wytwarzania oraz postaci (opatrunki w formie płatów oraz w aerozolu) opatrunków hydrożelowych biodegradowalnych. Główną zaletą proponowanych opatrunków jest wykorzystanie do ich wytworzenia materiałów w pełni degradowanych i bezpiecznych dla środowiska skóry jak i biologicznego. W opatrunkach wykorzystywany jest głównie alginian sodu pozyskiwany z alg brunatnych oraz folie biodegradowalne dostępne na rynku. Opatrunki przeznaczone są dla osób ze zmianami dermatologicznymi skry, ale również dla osób, które poddały się zabiegowi tatuowania. Produkty skierowane będą zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.
  • Koło Naukowe JAVA UZ– za osiągnięcia w branży IT – laureat I edycji konkursu „Klakson-Impuls do Innowacji” za projekt „Elektroniczna Obsługa Pacjenta”.Projekt ma na celu usprawnić kontakt pacjenta z lekarzem, który w przypadku wizyt stacjonarnych, dzięki systemowi wskazującemu obecną pozycję w kolejce, ogranicza ryzyko rozprzestrzeniania się chorób w korytarzu, w poczekalni przed gabinetem lekarza. Ułatwia lekarzowi zarządzanie wizytami, wymianę informacji medycznych oraz eliminuje konieczność bezpośredniego kontaktu z lekarzem. System zakłada również prowadzenie dokumentacji poprzez wymianę wiadomości lekarza z pacjentem oraz stały kontakt administracji systemu z użytkownikiem. System wykorzystuje najnowsze technologie IT tj: AWS DataBase Service, AWS Lambda, AWS Lambda API Gateway, Serverless.
  • Koło Naukowe Dev&Games– laureat II edycji konkursu „Klakson – Impuls do Innowacji” za projekt „Rapid 3D Flow”.Celem projektu jest opracowanie rozwiązania w postaci linii do szybkiego prototypowania w zakresie techn. przyrostowych oraz digitalizacji obiektów 3D na potrzeby środowisk wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Zostanie opracowane autorskie rozwiązanie integrujące moduł skanera cyfrowego 3D oraz moduł drukarki przestrzennej. Integracja zostanie zrealizowana na poziomie przetwarzanych danych pozyskanych ze skanera do odpowiednich formatów danych potrzebnych do dalszej obróbki. Powstałe oprogramowanie będzie miało możliwość integracji ze środowiskami do wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości oraz np. systemów tworzenia gier za pomocą popularnych plików wymiany danych, w tym także systemów open source. Innowacyjność projektu o zasięgu międzynarodowym wskazuje na duże możliwości komercjalizacji rozwiązania. Rozwiązanie będzie szczególnie istotne dla gałęzi przemysłu wymagających szybkiego prototypowania na podstawie istniejących rzeczywistych modeli lub modeli opracowanych w formie cyfrowej.
  • Koło Naukowe Inżynierii Kosmicznej UZ– laureat II edycji konkursu „Klakson – Impuls do Innowacji”  – za projekt „Przedwdrożeniowe prace koncepcyjne w zakresie systemów nawigacyjnych i łącznościowych dla projektu łazika autonomicznego”.Projekt ma na celu przedwdrożeniowe, koncepcyjne oraz wstępne rozeznanie możliwości wykorzystania poszczególnych systemów nawigacji i łączności w oparciu o autonomiczną platformę jezdną. Koło Naukowe dysponuje wstępnym prototypem platformy mobilnej, nad którą systematycznie pracuje. Na platformę składają się:  czterokołowy układ jezdny zasilany niezależnie silnikami bezszczotkowymi, układ zawieszenia oparty na prostym układzie rocker-bogie, rama centralna, w której znajduję się układ zasilania oraz elementy elektroniki sterującej. Obecnie platforma jest zdolna do wykonywania prostych manewrów. Traktowana jest jako wstępny prototyp i poligon doświadczalny w drodze do budowy pełnoskalowego łazika marsjańskiego. Celem w perspektywie kolejnych 2 lat jest budowa w pełni autonomicznego łazika, który zmierzy się z konstrukcjami najlepszych drużyn Europy podczas European Rover Challenge (ERC). To największe wydarzenie robotyczno-kosmiczne w Europie skierowane do świata nauki i biznesu, sektora nowych technologii oraz szerokiej publiczności.

Nagrodę honorową „Innowator warty zachodu” otrzymał Lechosław F. Ciupik, prezes LfC – działającej w Lubuskiem od 30 firmy, która ma kona koncie bardzo dużo innowacji z zakresu implantologii, chirurgii, szczególnie chirurgii kręgosłupa.

POWIĄZANE WIADOMOŚCI