75 tys. euro dla startuperek z branży deeptech w ramach II edycji Woman TechEU! Zgłoszenia do 4 października

Pozytywne przyjęcie pilotażu konkursu Woman TechEU, skierowanego do przedsiębiorczych kobiet z branży technologicznej, skłoniło Komisję Europejską do ogłoszenia drugiej edycji konkursu i podwojenia dostępnej puli środków do 10 mln euro. Oznacza to, że około 130 kobiecych startupów otrzyma 75 tys. euro na rozwój deeptech’owego biznesu, w jego najwcześniejszej, najbardziej ryzykownej fazie wzrostu.

Oprócz tego, startuperki otrzymają usługi coachingu i mentoringu z zakresu zarządzania zespołem, internacjonalizacji, opracowywania modeli biznesowych, komercjalizacji, czy prowadzenia negocjacji z inwestorami.

Dlaczego Woman TechEU i dlaczego deeptech?

Co czwarty europejski startup działa w branży deeptech, której wartość szacuje się na 700 mld euro, jednak kobiety są tu mocno niedoreprezentowane. Obecnie na kobiety przypada około 10 proc. wszystkich zgłoszeń patentowych w UE. Nie lepiej wygląda sytuacja z zakładaniem startupów – tylko 15 proc. z nich jest założycielkami lub współzałożycielkami (i zaledwie 6 proc. z nich to zespoły składające się z samych kobiet).

To z kolei przekłada się na to, że tylko 5 proc. wszystkich inwestycji venture trafia do zespołów mieszanych, i zaledwie 2 proc. do kobiecych.

Woman TechEU wychodzi naprzeciw temu niedoreprezentowaniu.

Więcej na temat konkursu

Termin zgłoszeń: do 4 października br.

Zgłoś się do konkursu (za pośrednictwem platformy internetowej Komisji Europejskiej)

Żródło