Turystyka i kultura

Unikalna przyroda z kilkuset jeziorami i pięknymi rzekami, poprzecinane ścieżkami rowerowymi i trasami nordic walking, parki krajobrazowe i narodowe, 250 obiektów architektury rezydencjonalnej oraz piękne winnice sprawiają, że Lubuskie to idealne miejsce na odpoczynek. W Lubuskiem nie brakuje wyjątkowych zabytków, magicznych zakątków i ciekawych miejsc do spędzenia wolnego czasu.

Region zajmuje obszar niemal 14 000 km². Na jego terenie znajdują się dwa parki narodowe: Drawieński PN i PN Ujście Warty.

Ponad 500 jezior oraz piękne rzeki to raj dla wędkarzy (w lubuskich wodach występuje ponad 50 gatunków ryb z 80 występujących w całej Polsce), kajakarzy, żeglarzy (z naszego regionu, szlakiem nazywanym Lubuskie Mazury, można dopłynąć nawet do Bałtyku) i miłośników sportów wodnych (także tych ekstremalnych, jak nurkowanie czy wakeboarding).

Ilość różnorodnych szlaków turystycznych sprawia, że Lubuskie możena zwiedzić pieszo, z kijkami nordic walking, kajakiem i rowerem. A na dwóch kółkach można u nas podróżować nawet pod ziemią, podziwiając kompleks schronów tzw. Pętli Boryszyńskiej (to część słynnego Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego).

a Park Mużakowski wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

Dwa obiekty UNESCO (Park Mużakowski wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i Geopark Łuk Mużakowa), pałace, zamki, dwory czy kościoły drewniane sprawią, że podróż po naszym regionie stanie się także prawdziwą lekcją historii na żywo. Podobnie jak odwiedziny w Lubuskim Centrum Winiarstwa i winnicy samorządowej w Zaborze, gdzie poznamy winiarskie tradycje Ziemi Lubuskiej.

Coraz lepsza infrastruktura turystyczna sprawia, że w Lubuskiem mozna komfortowo odpocząć nad jeziorem, czy w jednym z pałaców. A wszystko w otoczeniu pięknej przyrody.

Ciekawe zabytki lubuskiego

Jeśli jesteś miłośnikiem architektury ludowej, to koniecznie należy wybrać Szlak Kościołów Drewnianych Regionu Kozła. Szlak ma długość 23 kilometrów na którym znajdują się  przepiękne świątynie zaskakujące prostotą, harmonią i efektownymi wnętrzami. Międzyrzecki Rejon Umocniony to prawdziwa gratka dla miłośników historii! System umocnień został zbudowany przez Niemców w latach 1934-1944. Po przegranej I wojnie światowej Niemcy, mimo postanowień traktatu wersalskiego, zdecydowali przygotować się do ochrony swojej wschodniej granicy. Efektem było powstanie jednych z największych podziemnych fortyfikacji świata. Na terenie schronów aktualnie funkcjonuje rezerwat nietoperzy, w którym potrafi zimować nawet do 30 tysięcy osobników! MRU jest udostępniony do zwiedzania, więc skorzystaj z okazji, jeśli będziesz w okolicy.

Zespół Poaugustiański w Żaganiu to kompleks zabudowań klasztornych, który imponuje wielkością i rozwiązaniami architektonicznymi. Do kompleksu zaliczamy: gotycki kościół pw. Wniebowzięcia NMP oraz dawny klasztor, konwikt i spichlerz. Do dziś stanowi on charakterystyczny akcent w panoramie miasta. Średniowieczne budynki zniszczone przez pożary, które kilkukrotnie trawiły Żagań, odbudowano w XVIII w. w stylu barokowym. Warto wspomnieć wspaniałą bibliotekę klasztorną z freskami wybitnego śląskiego artysty Neunhertza. Jej wnętrze słynie z doskonałej akustyki – osoba stojąca w jednym rogu pomieszczenia może rozmawiać szeptem z osobą stojącą po przeciwnej stronie. To ewenement na skalę światową.

Zamek i pałac w Lubniewicach to kolejne zabytki lubuskiego, które zdecydowanie warto odwiedzić. Zamek Książąt Lubomirskich powstał w XIX wieku w stylu renesansowym, natomiast pałac Książąt Lubomirskich pochodzi z końca XVIII wieku i jest zbudowany w stylu klasycystycznym. Obiekty są położone na przeciwnych brzegach jeziora Lubiąż, które zaprasza do wypoczynku szczególnie w słoneczne dni.

Lubuski szlak wina i miodu

W malowniczych winnicach w regionie nie tylko można degustować lubuskie wina, tak szlachetnych odmian jak Regent, Pinot Noir, Traminer, Saint Laurent oraz specjałów bazujących na winogronowych produktach. Można także posłuchać, z jaką dumą o swoich osiągnięciach w uprawie winorośli opowiadają właściciele winnic.

Lubuskie Centrum Winiarstwa

Jest to największy ośrodek winiarski w Polsce, zajmujący powierzchnię 33 hektarów.

Winnica została założona w 2013 roku i jest miejscem uprawy ponad 20 odmian winorośli. Produkuje się tu wina białe, czerwone, różowe i musujące. Wino z Lubuskiego jest cenione za swój smak i aromat.

Lubuskie Centrum Winiarstwa to również miejsce, w którym można dowiedzieć się więcej o historii i tradycji winiarstwa w regionie.

Województwo lubuskie to także moc atrakcji i cyklicznych imprez kulturalnych, które mają zasięg od lokalnego aż po międzynarodowy: festiwal muzyczny  nazwę PolAndRock Festival
(dawny Przystanek Woodstock w Kostrzynie nad Odrą), Międzynarodowy Festiwal Folkloru ObliczaTradycji, Festiwal „Muzyka w Raju” na terenie pocysterskiego zespołu klasztornego
w Gościkowie-Paradyżu, Międzynarodowe Spotkania Zespołów Cygańskich Romane Dyvesa, Festiwal „Dni Muzyki nad Odrą” Międzynarodowe Spotkania Orkiestr Dętych w Gorzowie Wlkp, Festiwal Muzyczny „EuroSilesia” w Żarach, Letni Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Drezdenku, Ogólnopolski Turniej Pianistyczny im. Haliny Czerny-Stefańskiej w Żaganiu, Festiwal Piosenki Autorskiej i Muzyki Świata transVOCALE w Słubicach, Miasto Rocka w Babimoście, Garbicz Festival – festiwal muzyki techno to tylko kilka przykładów festiwali organizowanych w regionie.
Lubuskie to także festiwale znane i cenione festiwale filmowe. Miłośnicy filmu mają do wyboru szereg imprez takich jak: Lubuskie Lato Filmowe, które odbywa się w Łagowie od 1969 roku Międzynarodowy Festiwal Kina Autorskiego Quest Europe, Festiwal Filmowy Solanin w Nowej Soli, cykl imprez artystyczno-kulturalnych pn. Lato Muz Wszelakich w Zielonej Górze, Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulicznej „BuskerBus” w Zielonej Górze, czy
Międzynarodowe Plenerowe Spotkania ze Sztuką w Żarach.

Na terenie całego województwa w wielu miejscowościach organizowane są również liczne lokalne imprezy chętnie i licznie odwiedzane przez mieszkańców i turystów.

 • Zielona Góra – Winobranie;
 • Dni Gorzowa Wlkp.;
 • Dni Kargowej (Święto Czekolady);
 • Dni Żagania (Jarmark św. Michała);
 • Słubice i Frankfurt nad Odrą Miejskie – Święto Hanzy;
 • Dni Kożuchowa;
 • Zabór Święto Młodego Wina;
 • Bogdaniec Lubuskie Święto Chleba;
 • Lubiszyn Miodobranie;
 • Krośno Odrzańskie – Rybobranie;
 • Lubrza Noc Nenufarów;
 • Wschowa Jarmark Mieszczański;
 • Bledzew Jarmark Cysterski;
 • Łagów Lubuski Jarmark Joannitów;
 • Międzyrzecz – Festyn Rycerski;
 • Pszczew Jarmark Magdaleński.

www.atrakcjelubuskie.pl

Aktualizacja: czerwiec 2024

Departament Gospodarki i Rozwoju,