Poznaliśmy lubuskich innowatorów

Podczas uroczystej gali V Lubuskiego Kongresu Przedsiębiorczości poznaliśmy laureatów Lubuskiej Nagrody Innowacji, nagrody marszałka dla najbardziej innowacyjnych mikro, małych i średnich firm. W konkursie nagrodzone zostały MŚP, które konsekwentnie poszukują i wdrażają innowacyjne rozwiązania, osiągając dzięki temu sukcesy biznesowe oraz wpływają na przyspieszenie rozwoju społeczno-gospodarczego naszego regionu. Zwycięzcy otrzymali nagrody o wartości 20 tys. zł, które wręczył wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn.

 Laureaci konkursu:

INNOWACYJNY START-UP

CAMY Bogdan Kasperski (Budachów)

Energooszczędna rabata podniesiona– firma planuje wdrożyć na rynek kilka produktów związanych z ekologiczną uprawą roślin, przechowywaniem warzyw i owoców oraz przetwarzaniem warzyw, owoców, ziół. Głównym produktem z tego zakresu jest właśnie Energooszczędna rabata podniesiona. Przedłuży ona okres wegetatywny roślin w niej uprawianych wczesną wiosną i późną jesienią, a także zimą (fotowoltaika). Ciepło do grzania rabaty uzyskane będzie głównie z OZE. Rabata będzie możliwie bezobsługowa. Umożliwi uprawę na niesprzyjających temu warunkach.

Końcowym produktem skierowanym do sprzedaży będzie zestaw modułowych elementów/rozwiązań, które umożliwią tworzenie rabat podniesionych dostosowanych
do różnych upraw.

Firma wyróżniała się profesjonalnym podejściem z punktu widzenia przygotowanego wniosku. Precyzyjnym, szczegółowym i realnym biznesplanem. Ponadto produkt wpisuje się w inteligentne specjalizacje regionu.

 

INNOWACYJNA USŁUGA

Reprezentuj.com (Zielona Góra)

Ekosystem marki online – usługa obejmująca narzędzia do promocji i komunikacji z precyzyjnie określoną grupą docelową B2B i B2C), dobieranych pod kątem celów biznesowych
i marketingowych, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości analiz, badania statystyk
i raportowania.

Modułowa budowa pozwalająca, w powiązaniu z celami przedsiębiorstwa, dobrać odpowiednia narzędzia i stworzyć pakiet narzędzi najlepiej dostosowanych do potrzeb określonego biznesu. Cele mogą zmieniać się w trakcie realizacji usługi, powodując,
że skonstruowana usługa może ulegać dynamicznym zmianom.

Nagroda za kompleksowość zastosowanych rozwiązań, możliwość dostosowania poszczególnych elementów usługi do indywidualnych potrzeb każdego przedsiębiorstwa co wpłynie na oszczędność czasu oraz środków finansowych na tworzenie własnego działu marketingu oraz szkolenia pracowników.

 

INNOWACYJNY PRODUKT

URBAN POLSKA (Żary)

Firma wyszła naprzeciw klientom i zaprojektowała w swoim zakładzie w Żarach frezarkę
do uszczelek CNC o dwa razy większej wydajności niż te znane na rynku maszyn. Wszystkie zmiany ustawień dokonuje się szybko i łatwo na 7 calowym panelu sterującym z ekranem dotykowym. Wprowadzenie korekty trwa zaledwie parę sekund bez konieczności włączania maszyny i jej rozkręcania. Dodatkowo za jednym zamocowaniem można frezować aż 4 profile, dzięki czemu wydajność jest dwa razy większa niż u konkurencji.

Maszyna ma też inne zalety: można na niej frezować również płetwę środkową PCV jak również profile z przekładką aluminiową oraz profile z włókna szklanego.

Naturalną korzyścią ze stworzenia innowacyjnego produktu na skalę światową są wymierne efekty ekonomiczne wynikające z jego wdrożenia na rynku. Nagroda za wpisywanie się profilem w inteligentne specjalizacje województwa lubuskiego, działania nakierowane na CSR a przede wszystkim innowacyjne spojrzenie mające wpływa na całą branżę w jakiej działa firma.

INNOWATOR ROKU

Wiesław Skotnicki – BWH electric (Biedrzychowice)

Wiesław Skotnicki prowadzi przedsiębiorstwo rodzinne, którego celem jest zmiana nastawienia społeczeństwa do ogrzewania węglem kamiennym poprzez program Czyste Powietrze. Kluczowym projektem w tym programie jest produkt o nazwie Carbosmar, którego zastosowanie w kotłach redukuje przede wszystkim zawartość siarki podczas spalania, tym samym redukując smog. Produkt Carbosmar został wdrożony do sprzedaży w największych sieciach marketów budowlanych działających w Polsce.

Nagroda za inwentykę, innowację i nieustanne oraz odważne dążenie do celu z wiarą w efekt nowego rozwiązania. Wynalazca i innowator w jednej osobie.

 

Lista firm, które wzięły udział w pierwszej edycji Lubuskiej Nagrody Innowacji:

 1. Adips Sp. z o.o. – Zielona Góra
 2. Advanced Graphene Products Sp. z o.o – Zielona Góra
 3. AMP Sp. z o.o. – Chociule
 4. Biuro Inżynierskie WPsensors – Zielona Góra
 5. BWH eletric – Wiesław Skontnicki – Biedrzychowice
 6. CAMY Bogdan Kasperski – Budachów
 7. Centrum B+R+I – Gorzupia
 8. Denley – Zielona Góra
 9. Dental Reisen Polen Michał Czopor – Międzyrzecz
 10. e-obuwie – Zielona Góra
 11. Ekonergetyka – Zielona Góra
 12. Elektrobud S.A – Wschowa
 13. Iglotechnik Sp. z o.o. – Zielona Góra
 14. Hertzsystem Sp. z o.o. – Zielona Góra
 15. MB Pneumatyka Sp. z o.o. – Sulechów
 16. M&J Modern Construction – Żary
 17. Oś Eko Sp. z o.o. – Zielona Góra
 18. Patents Factory Ltd. – Zielona Góra
 19. Perceptus – Zielona Góra
 20. PHU Elka – Świdnica
 21. Prosper Advertising & Publishing – Gorzów Wlkp.
 22. Prowodrol – Sulechów Sp. z o.o. – Sulechów
 23. com – Zielona Góra
 24. STAR LINES Sp. z o.o. – Zielona Góra
 25. URBAN POLSKA Sp. z o.o. – Żary
 26. Wentor – Żary
 27. Zakład Produkcji Makaronów SULMA Sp. z o.o. – Sulechów