Chcesz pomóc? Zgłoś się do Banku Informacji Pomocowej!

Chcesz pomóc? Zgłoś się do Banku Informacji Pomocowej – do Urzędu zgłaszają się firmy chcące pomagać. Aby wesprzeć ich działania i pomóc skojarzyć oferujących pomoc i tych, którzy jej potrzebują uruchamiamy Lubuski Bank Informacji Pomocowej.

 

 

Do marszałek Elżbiety Anny Polak, członków zarządu, do Urzędu zgłaszają się firmy chcące pomagać. Jedni oferują transport – np. mogą wozić próbki do laboratorium lub być „taksówkarzami” dla pielęgniarek. Inni dają od ręki 150 kg jabłek i pytają, dokąd je dostarczyć… Tak wygląda nasza epidemiologiczna rzeczywistość. Aby wesprzeć ich działania i pomóc skojarzyć oferujących pomoc i tych, którzy jej potrzebują uruchamiamy Lubuski Bank Informacji Pomocowej.

– Piszecie do mnie  smsy, dzwonicie, odbieram od Was wiadomości na messengerze. Czuję Waszą nadzwyczajną mobilizację i chęć niesienia pomocy. Zadzwonił nawet Jurek Owsiak z pytaniem, jakiej pomocy nasze szpitale potrzebują teraz najbardziej. Dlatego działamy, tworzymy w Urzędzie zespół informacji pomocowej. Będziemy zbierać informacje i kierować do potrzebujących. To już się dzieje – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak o inicjatywie Banku.

Członek Zarządu Marcin Jabłoński dostał sms od Bartosza Kubika, prezesa firmy Ekoenergetyka, który zaoferował pomoc transportową lub finansową. Tu działanie było szybkie. Ustalono, że firma oddaje do dyspozycji szpitala cztery auta z kierowcami, które będą działać jak specjalne „taksówki” dla pielęgniarek i lekarzy dojeżdżających do pracy. Wymielili się numerami. Pomoc już działa.

We wtorek zadzwonił Tomasz Kaczmarek z Zielonogórskiego Rynku Rolno-Towarowego. Zaproponował, że przekaże Szpitalowi – dla pacjentów i personelu – 150 kg jabłek. Gotów był ruszyć z transportem od razu. Ustaliliśmy, że połowa jabłek trafi do Szpitala w Zielonej Górze, a druga połowa – do Gorzowa Wlkp.

 

Po co nam ten Bank?

Tak zrodził się pomysł utworzenia Lubuskiego Banku Informacji Pomocowej. Wiemy, że w mediach społecznościowych działa już  m.in. wspaniała inicjatywa „Widzialna ręka”. Popieramy ją i wspieramy!  Jednak nasz Bank z założenia ma działać w skali całego województwa. Znamy potrzeby szpitali lub jesteśmy w stanie je szybko oszacować, a różne grupy (firmy, instytucje) oferują pomoc, którą trzeba wesprzeć logistycznie. Dlatego uruchamiamy nasz Bank Informacji Pomocowej. Skoro są ludzie, którzy chcą pomagać, czasem nawet na dużą skalę, nie możemy ich odesłać z kwitkiem. Chcemy być pośrednikiem, ale jednocześnie chcemy to robić w sposób zorganizowany i systemowy.

 

Jak się zgłosić?

Przygotowaliśmy specjalny FORMULARZ, poprzez który osoby, firmy lub instytucje oferujące pomoc mogą się zgłaszać. Potrzebujemy jak najwięcej konkretów, ale też szczegóły możemy omówić telefonicznie. Z każdym z dobroczyńców skontaktuje się pracownik Urzędu – Ewa Jaske, która pomoże znaleźć „odbiorcę” pomocy.

Tworzymy też dodatkowo grupę na Facebooku – Lubuski Bank Informacji Pomocowej. Tam także można się zgłaszać, na pewno żaden sygnał nie pozostanie bez odzewu z naszej strony. Moderatorzy grupy zadbają o to, żeby wszystko odbywało się zgodnie z określonymi przez nas zasadami.

 

 

Facebook – Zasady działania Grupy  Lubuski Bank Informacji Pomocowej

 

  • Grupa Lubuski Bank Informacji Pomocowej powstała z inicjatywy Marszałka Województwa Lubuskiego.  Zbieramy  informacje i łączymy ze sobą podmioty, które chcą pomóc materiałowo, finansowo, rzeczowo, usługowo innym podmiotom.
  • Wszelka pomoc jest realizowana bezpłatnie. W przypadku gdy jakiś podmiot, będzie chciał jakiegokolwiek wynagrodzenia za swoją pomoc, zostanie usunięty z grupy. Dlatego że ideą tej inicjatywy jest działanie bezpłatnie dla Lubuszan.
  • Pomagamy instytucjom, placówkom, społecznościom lokalnym z województwa lubuskiego. Nie podciągamy naszych działań pod żadną ideologię.
  • Wszelkie próby dezinformacji, wyłudzenia i innych działań sprzecznych z interesem ogółu będą piętnowane. W  przypadku złamania prawa, informacje będą zgłaszane organom ścigania.
  • Wzajemnie się szanujemy. Na tym forum nie ma miejsca dla hejtu, wyzwisk i gróźb. Za takie działanie zostaniesz usunięty z grupy.
  • Wasza pomoc będzie podawana do publicznej wiadomości. Dzięki temu jeszcze więcej firm będzie nas wspierać, a ludzie zobaczą, że województwo lubuskie to dobre, przyjazne miejsce do życia.
  • Sieciujemy. Łączymy w pary. Pomagamy skojarzyć oferującego pomoc z potrzebującym pomocy. Firma lub instytucja pomaga innej instytucji. Nie kontrolujemy tego, jak przebiega pomoc. Działacie na własną rękę. Wy oferujecie pomoc, my łączymy was z potencjalnym odbiorcą. Wierzymy, że jesteście uczciwi i kierują Wami szlachetne pobudki.
  • Dane firmy i dane osoby do kontaktu z firmy, podajesz dobrowolnie. Na stronie grupy, do publicznej wiadomości musisz podać nazwę firmy i zakres wsparcia jaki oferujesz.  Resztę danych wypełnisz zdalnie w formularzu on-line. Jest nam to potrzebne do dobrego skomunikowania Cię z odbiorcą wsparcia.  Jeśli chcesz pozostać anonimowym darczyńcą, powiadom nas o tym. Uszanujemy to.

(lubuskie.pl)