Transformacja energetyczna to nie tylko hasło

W gorzowskiej Akademii Jakuba z Paradyża odbywa się Międzynarodowa Konferencja Naukowa poświęcona najnowszym technologiom w przemyśle z udziałem członka zarządu województwa, Marcina Jabłońskiego.

W środę (24 listopada) w Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim rozpoczęła się dwudniowa międzynarodowa konferencja naukowa pt. Wybrane aspekty rozwoju technologii odnawialnych źródeł energii w kontekście neutralności klimatycznej. Jej celem jest wymiana doświadczeń, poszerzenie wiedzy, integracja środowiska naukowego oraz dyskusja nad aktualnymi technologiami stosowanymi w informatyce, energetyce, wytwarzaniu i mechanice.

Potencjał rozwojowy energetyki ze źródeł odnawialnych, polityka rozwoju ekoenergii przez samorząd gminny i powiatowy, zmiany klimatyczne, to tylko niektóre z tematów poruszanych na spotkaniu. Priorytety polityki regionalnej Województwa Lubuskiego w zakresie transformacji energetycznej na lata 2021-2030 przedstawił pierwszego dnia członek zarządu woj. lubuskiego, Marcin Jabłoński. Mówił m.in. o nowej unijnej perspektywie finansowej oraz strategii rozwoju województwa, które została zaktualizowana w lutym br. – Ten dokument mówi o ważnych rzeczach, które są podstawą np. wydatkowania środków unijnych. Bardzo proszę o takich rzeczach nie zapominać, bo czasami wspaniałe pomysły innowacje, wynalazki wynikające z kreowania postępu technicznego, kiedy się nie wpisują w różnego rodzaju dokumenty, które są punktem odniesienia, czasami niestety umierają w ciszy – zwrócił się do słuchaczy Marcin Jabłoński.

W dalszej części konferencji słuchacze mogli zapoznać się z tematem uwarunkowań środowiskowych inwestycji w odnawialne źródła energii oraz strukturą OZE w woj. lubuskim, czy też wykorzystania lokalnych zasobów paliw dla transformacji energetycznej w PGE S.A. na przykładzie Elektrociepłowni Gorzów.

Ponadto podczas konferencji można było wysłuchać m.in. referatów naukowych na temat kierunków rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce, zwiększenia efektywności pracy bloku energetycznego, czy też uwarunkowaniach funkcjonowania farmy fotowoltaicznej.

Organizatorami wydarzenia są Lubuska Organizacja Pracodawców, Akademia im. Jakuba z Paradyża, Lubuski Klaster Metalowy oraz Gorzowski Ośrodek Technologiczny. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła marszałek Elżbieta Anna Polak.

 

POWIĄZANE WIADOMOŚCI