Lubuskie pokazuje potencjał na EXPO w Dubaju

Od dziś Lubuskie prezentuje swój potencjał turystyczny i gospodarczy na EXPO 2020 w Dubaju. Delegacji składającej się z przedsiębiorców i przedstawicieli i nauki przewodniczy członek zarządu Marcin Jabłoński.

Od kilku miesięcy w Dubaju trwa Światowa wystawa EXPO 2020. Swój potencjał zaprezentuje także województwo lubuskie. – Wyjazd lubuskiej delegacji do Dubaju na Światową Wystawę EXPO to ważna misja gospodarcza dla naszego regionu. Zabieramy ze sobą kilkunastu przedsiębiorców. Program na te cztery dni jest zapełniony od rana do wieczora. Wyjad ten był możliwy dzięki realizacji unijnego projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjego Lubuskie 2020 – mówił tuż przed wyjazdem przewodniczący lubuskiej delegacji, członek Zarządu Województwa Lubuskiego, Marcin Jabłoński. Dofinansowanie do misji gospodarczej wynosi 85 proc. kosztów.

Skład delegacji samorządowej uzupełniają także m.in. przewodniczący Sejmiku Województwa, Wacław Maciuszonek, wiceprzewodniczący sejmiku Mirosław Marcinkiewicz oraz radny województwa, Sebastian Ciemnoczołowski.

Jednak najważniejszą część delegacji stanowią przedsiębiorcy oraz reprezentanci środowiska naukowego. W styczniowej misji uczestniczy 18 przedsiębiorców, reprezentujących takie branże jak: spożywcza, elektrotechniczna, odnawialne źródła energii, design, budowlana, usługowa i odzieżowa.

W skład delegacji weszli przedstawiciele:

 • Centrum Energetyki Odnawialnej, Uniwersytet Zielonogórski – prezes Radosław Grech
 • Instytut Sztuk Wizualnych, Uniwersytet Zielonogórski – Joanna Legierska-Dutczak (oraz studenci)
 • Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej – wiceprezes Bogumiła Gramza
 • Natalia Ślizowska Atelier, projektantka mody – Natalia Ślizowska i Rafał Rybicki
 • Krainy Eksperymentów – Małgorzata Zubaszewska, Paulina Balcerowska
 • BudGeo Sp. z o.o.- Zielona Góra- Patryk Jonak
 • DESIGN STUDIO JAN KURAŁOWICZ – Żary – Jan Kurałowicz
 • ENSORE Sp. z o.o. sp. kom.-akcyjna – Zielona Góra/Stary Kisielin/ Zatorze – Przemysław Bieńkowski
 • GBP GROUP MICHAŁ PIEŃKOWSKI – Gorzów Wlkp. -Michał Glinka
 • GEODRONIX Krzysztof Krysiński – Krosno Odrzańskie -Bartłomiej Grzelak
 • JKB Jagodziński, Bułach sp.j. – Czerwieńsk – Jakub Bober
 • KASKAT Sp. z o.o. – Gorzów Wlkp. – Bartek Franczak
 • MAGNOLIA Sp. z o.o. – Lubsko – Marek Bryl
 • MAJESTIC RENT BUDNY NORBERT -Norbert Budny
 • MODE MIO – Skwierzyna – Magdalena Merda
 • OZEnergia sp.o.o. – Zielona Góra – Przemysław Depta
 • ROYAL ESTATE TOMASZ JAGIEŁŁO – Przytoczna – Tomasz Jagiełło
 • SEASTEAD – Przytoczna – Marcin Kopyś
 • WAMA POLEN – Strzelce Krajeńskie – Anna Tomaszewska
 • WeLoveHomes – Świdnica – Malwina Pasierbska

Lubuskie pochwali się tym, co najlepsze

Lubuskie stoisko będzie częścią pawilonu polskiego. Zostało zaprojektowane przez pracowników i studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego. – Projekt jest ukierunkowany na ekologię i ma zachęcić widzów do wejścia w to stoisko. Chcemy przenieść zwiedzających w inny wymiar percepcji przestrzeni. Stąd fale, które nawiązują do kadrów krajobrazu, rytmu lasów, winnic. Pomiędzy ścianami sal wyłaniają się obrazy pokazujące piękno naszego województwa. Ścieżką można dojść do strefy multimedialnej, gdzie wyświetlany jest film o województwie lubuskim. Pokazujemy też projekty, które wiążą się z ekodesignem i recyklingiem. Do stworzenia instalacji wykorzystane zostały materiały filców PET. Zwiedzającym towarzyszą odgłosy natury – opowiada autorka projektu Joanna Legierska-Dutczak z Instytutu Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Lubuskie stoisko 17 stycznia oficjalnie otworzy członek zarządu Marcin Jabłoński. Spotka się też z Dyrektorem Pawilonu Polskiego.

Lubuski biznes z szansami na rozwój

Pierwszego dnia misji lubuscy samorządowcy będą mogli dowiedzieć się, jak wygląda proces budowania wizerunku gospodarczego miasta opartego na wiedzy i w jaki sposób pozyskuje się talenty. Jest to o tyle istotne z uwagi na fakt, że obecnie stoimy przed wyzwaniami takimi jak: Lubuskie Centrum Technologii Kosmicznych, Centrum Start up, czy Lubuskie Centrum Badawczo-Rozwojowe. Będzie też okazja do nawiązania kontaktów, wymiany doświadczeń, możliwości realizacji międzynarodowych projektów badawczych i ewentualnej współpracy w ramach powstającego w Zielonej Górze Parku Technologii Kosmicznych. W programie jest też zwiedzanie wybranych pawilonów.

Lubuscy przedsiębiorcy spotkają się z kolei w Dubai Global Connect – międzynarodowym rynku hurtowym specjalizującym się w branży spożywczej, meblarskiej i mieszkalnej oraz mody. DGC oferuje nowoczesne, szyte na miarę, całoroczne salony i cykliczne imprezy branżowe.

Drugiego dnia misji reprezentanci lubuskiego biznesu spotkają się  z przedstawicielami Zagranicznego Biura Handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, którego zadaniem jest wspieranie eksportu oraz inwestycji polskich przedsiębiorstw na rynkach zagranicznych, jak również przyciąganie inwestorów do Polski. Samorządowcy i przedsiębiorcy spotkają się też z przedstawicielami Dubai Multi Commodities Centre (DMCC), wielokrotnie nagradzanej i najprężniej działającej Free Zone w Dubaju. Jest to wiodący ośrodek zaangażowany w tworzenie idealnych warunków dla handlu i przedsiębiorczości. Zaplanowano też sesję spotkań b2b

Na środę (19 stycznia) zaplanowano konferencję gospodarczą „Lubuskie – zielona kraina nowoczesnych technologii” z udziałem przedstawicieli Ambasady, ZBH i zaproszonych gości. Poprowadzi ją członek zarządu województwa, Marcin Jabłoński. Goście zobaczą też film promujący nasz region. Swój potencjał zaprezentuje także Uniwersytet Zielonogórski, którą poprowadzi prezes zarządu Centrum Energetyki Odnawialnej spółki Uniwersytetu Zielonogórskiego, także pozostałe lubuskie firmy uczestniczące w misji gospodarczej, wśród nich m.in. LUG SA, jako przykład innowacyjnej firmy z województwa lubuskiego, która od lat realizuje wielkie projekty na terenie Dubaju.

Wieczorem goście pawilonu polskiego będą mieli okazję zobaczyć pokaz mody Natalii Ślizowskiej „Welcome Dubai – Greetings from Lubuskie”.

Ostatni dzień misji upłynie pod znakiem niezwykle ważnych rozmów. Najpierw lubuska delegacja spotka się z przedstawicielami Dubai Chamber of Commerce – Izby Handlowej i Przemysłowej w Dubaju, której misją jest reprezentowanie, wspieranie i ochrona interesów społeczności biznesowej w Dubaju. Będzie to doskonała okazja do wymiany doświadczeń i nawiązania ewentualnej współpracy w ramach powstającego w Zielonej Górze Parku Technologii Kosmicznych. Odbędzie się też prezentacja oferty regionu lubuskiego w ramach działalności parków naukowo-technologicznych.

Drugie spotkanie lubuskiej delegacji odbędzie się w Dubai Municipality, jednej z największych instytucji rządowych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA), która jest uważana za jedną z wiodących instytucji wzrostu i rozwoju Dubaju pod względem inteligentnych projektów i usług. Omówione zostaną możliwości współpracy w ramach sektora samorządowego a także przedsiębiorców. Będzie to okazja do wymiany doświadczeń i nawiązania ewentualnej współpracy w ramach powstającego w Zielonej Górze Parku Technologii Kosmicznych oraz Spółki Lubuskiego Centrum Badawczo-Rozwojowego. Nasza delegacja zaprezentuje potencjał gospodarczy regionu Lubuskiego. Kolejne spotkanie odbędzie się w Solar Innovations Centre, które jest wiodącym na świecie ośrodkiem innowacji, promującym najnowsze innowacje w zakresie czystej i odnawialnej energii. Będzie to kolejna okazja do nawiązania ewentualnej współpracy w ramach powstającego w Zielonej Górze Parku Technologii Kosmicznych. Zaprezentowana zostanie też oferta regionu lubuskiego w ramach działalności parków naukowo-technologicznych.

#ExpoPL #PolandAtExpo #Expo2020 #Expo2020Dubai

 

POWIĄZANE WIADOMOŚCI