EXPO 2020 w Dubaju. Jak rozpocząć biznes w ZEA? Nasi przedsiębiorcy już wiedzą

Lubuscy przedsiębiorcy i samorządowcy rozpoczęli kolejny dzień misji gospodarczej w Dubaju spotkaniem w Dubai Chamber of Commerce. Poznali zasady współpracy oraz realizacji międzynarodowych projektów badawczych.

Czwartek (20 stycznia) jest kolejnym dniem lubuskiej misji gospodarczej w Dubaju, której przewodniczy członek zarządu woj. lubuskiego, Marcin Jabłoński. Program dnia rozpoczął się od wizyty w Dubai Chamber of Commerce. To izba handlowa, która funkcjonuje w Dubaju od 1995 r. i jest organizacją non profit. Za swój cel obrała wspieranie i reprezentowanie interesów społeczności biznesowej Dubaju. Izba świadczy szereg usług dla swoich członków, których jest aż 217 tys. Jej głównym zadaniem jest kojarzenie firm, ale także przeprowadzanie szkoleń, tworzenie analiz rynku oraz przyjmowanie delegacji oficjalnych. Nasi przedsiębiorcy uzyskali praktyczne informacje o tym, jak rozpocząć działalność gospodarczą na terenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Lubuska delegacja wysłuchała prezentacji izby, której dokonał wiceprezydent tej organizacji. Podkreślił, że Polska jest postrzegana w Dubaju jako jeden z priorytetowych rynków do współpracy biznesowej.

Biznes oparty na zaufaniu, które trzeba zbudować

Izba zwróciła uwagę na sposób w jaki buduje się relacje biznesowe w ZEA, zachęcając naszych przedsiębiorców do zgłębienia tej wiedzy. Każda relacja powstaje długo i opiera się w większej części na budowaniu zaufania, aż po przyjacielskie stosunki. Zdecydowanie różni się od schematu, który panuje na przykład w Europie Zachodniej.

Przemysław Bieńkowski reprezentujący zielonogórską firmę ENSORE pytał, jak Izba wspiera firmę, która chce wejść na rynek ZEA. Okazuje się, że zakładając firmę w ZEA, stajesz się częścią izby handlowej i otrzymujesz dostęp do wielu usług, w tym do wsparcia prawnego, strony internetowej izby, szkoleń itp.

Nasi delegaci zapoznali się też m.in. z zasadami współpracy partnerskiej oraz możliwościami realizacji międzynarodowych projektów badawczych. Wymienili się doświadczeniami, zaprezentowali ofertę regionu lubuskiego w ramach działalności parków naukowo-technologicznych i rozmawiali o ewentualnej współpracy w ramach powstającego w Zielonej Górze Parku Technologii Kosmicznych.

Miejsce przyjazne do budowania biznesu

Zjednoczone Emiraty Arabskie uznawane są za jedno z najbezpieczniejszych miejsc na ziemi. Zajmują 16. miejsce w rankingu doing business. Są też jednym z przyjaźniejszych miejsc do życia.

Najważniejsi partnerzy biznesowi pochodzą z Chin, Indii i USA. Na duży ruch biznesowy wskazują wyniki ruchu lotniczego, który wrasta nieprzerwanie od wielu lat. Również turystyka stała się ważną gałęzią gospodarki. W ZEA jest 715 hoteli.

Przedsiębiorcy mogą liczyć na wiele udogodnień w tym 100-procentowa własność bez udziału partnera z ZEA. Tamtejszy rząd skupia się w tej chwili na tworzeniu przyjaznego miejsca do budowania biznesu opartego na wiedzy, co wiąże się z inwestowaniem w ośrodki badawczo-rozwojowe i zatrudnianie wyspecjalizowanych pracowników. Jest to plan dalekosiężny, na kolejne 50 lat. Władze skupiają się na bezpieczeństwie żywności, ochronie zdrowia, czy technologiach kosmicznych. Nowe możliwości są widziane także w dobrych relacjach z Izraelem oraz krajami Afryki i Ameryki Południowej.

Stawiają na ekologię

Dubai Chamber of Commerce dzieli się na trzy główne działy. Pierwszy poświęcony jest w całości relacjom handlowym. Kolejny – współpracy międzynarodowej. Natomiast trzeci gospodarce digitalnej.

Izba chwali się, że jest bardzo ekologiczną organizacją, w całości zrezygnowała z używania papieru używając tylko i wyłącznie elektronicznych narzędzi. Posiada swoje oddziały w 11 krajach na świecie, a planuje otwarcie kolejnych 4 w Moskwie, Meksyku Wietnamie i Dżakarcie.

Start up-y to również ważna część działalności izby, która stara się wytworzyć dogodne warunki do wzrostu nowych i zaawansowanych technologicznie firm.

Izba jest też partnerem EXPO, organizując ważne konferencje tematyczne na światowej wystawie dotyczące klimatu, gospodarki takich jak np. Global Business Forum Africa, ASEAN czy World Chambers Congress. W ostatnim uczestniczyło ponad 3 tys. osób.

Lubuskie zaprezentowało swój potencjał

Kolejnym punktem programu dnia była wizyta w Dubai Municipality. To jedna z największych instytucji rządowych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, jest uważana za jedną z wiodących instytucji wzrostu i rozwoju Dubaju pod względem inteligentnych projektów i usług. Na przestrzeni lat, Urząd Miasta Dubaju doskonale radził sobie z zarządzaniem 6 istotnymi sektorami. Pomogło to uczynić z Dubaju jedno z najbardziej zaawansowanych i zrównoważonych miast na świecie. Gmina Dubaj zdołała się również rozwinąć i poszerzyć dzięki 34 departamentom, 126 sekcjom i 4 centrom w ramach struktury organizacyjnej, która obejmuje biura wsparcia i rozwoju oraz zatrudnia ponad 11 000 pracowników i współpracowników.

Lubuska delegacja spotkała się z przedstawicielami poszczególnych departamentów, którym podczas prezentacji przedstawiony został potencjał gospodarczy regionu Lubuskiego. Omówione zostały możliwości współpracy w ramach sektora samorządowego, a także przedsiębiorców. Rozmowy dotyczyły również ewentualnej współpracy w ramach powstającego Parku Technologii Kosmicznych oraz Spółki Lubuskiego Centrum Badawczo-Rozwojowego.

Lubuska misja gospodarcza unijnym wsparciem

Lubuskiej delegacji składającej się z przedsiębiorców i przedstawicieli nauki oraz samorządu przewodniczy członek zarządu woj. lubuskiego Marcin Jabłoński. Skład delegacji samorządowej uzupełniają także m.in. przewodniczący Sejmiku Województwa, Wacław Maciuszonek, wiceprzewodniczący sejmiku Mirosław Marcinkiewicz oraz radny województwa, Sebastian Ciemnoczołowski.

Wyjazd lubuskiej delegacji na światową wystawę EXPO 2020 w Dubaju był możliwy dzięki realizacji unijnego projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020. Dofinansowanie do misji gospodarczej wynosi 85 proc. kosztów.

 

#ExpoPL #PolandAtExpo #Expo2020 #Expo2020Dubai

POWIĄZANE WIADOMOŚCI