EXPO 2020 w Dubaju. W tej strefie wolnocłowej jest wszystko do życia i pracy

Pod koniec swojej misji gospodarczej na światowej wystawie EXPO 2020 w Dubaju przedstawiciele Lubuskiego dowiedzieli się, na czym polega fenomen strefy wolnocłowej Dubai Silicon Oasis.

Relatywnie młoda, bo założona w 2004 roku Dubai Silicon Oasis jest strefą wolnocłową, a także dużą społecznością biznesową i mieszkaniową w Dubaju. Znajduje się tu wszystko, co potrzebne jest do życia i pracy: firmy, mieszkania, szkoły, szpital (jeden z większych w Dubaju), kompleksowe usługi.

Strefa wolnocłowa Dubai Silicon Oasis ma powierzchnię cztery razy większą niż Monako i ciągle się rozwija. Jest to jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc do prowadzenia działalności gospodarczej w ZEA.

Węzeł technologiczny dla firm z branży IT, przemysłowej, badawczej i rozwojowej

Silicon Oasis Dubai składa się z trzech głównych części: innowacyjnego parku technologicznego, osiedli willowych na terenie parku technologicznego oraz wież mieszkalnych rozsianych po całym obszarze. Oprócz zrównoważonego stylu życia, który oferuje, DSO jest ośrodkiem dla start-upów technologicznych.

Służy jako węzeł technologiczny, dla firm z branży IT, przemysłowej, badawczej i rozwojowej. DSO stworzyło zaawansowany technologicznie ekosystem, aby promować współpracę technologiczną i innowacje. DSO wyróżnia sześć kluczowych elementów ekosystemu high-tech: duże przedsiębiorstwa, startupy i średnie firmy, uczelnie i centrum inkubacji, fundusze venture capital, infrastrukturę high-tech oraz usługi rządowe i biznesowe.

Porsche, Land Rover, Volkswagen…

W strefie znajduje się ponad 6 tys. firm z czego 16 procent to firmy technologiczne, w tym są również firmy z Polski.

I ciekawostka: znajduje się tu niemiecka firma produkująca banknoty, które wysyła do 35 krajów.

W strefie wolnocłowej Dubai Silicon Oasis mają swoje największe firmy samochodowe, m.in. takich marek jak Porsche, Land Rover, Volkswagen…

Przedsiębiorcy ponad 70 narodowości

Aby zainteresować przedsiębiorców zagranicznych, utworzono tu DTEC – największy kampus coworkingowy dla startupów na Bliskim Wschodzie. DTEC to zintegrowany ekosystem przedsiębiorczości, który zapewnia m.in. wszystko, co jest potrzebne, aby założyć nową firmę w Dubaju.

Funkcjonują tu startupy prowadzone przez przedsiębiorców ponad 70 narodowości i centra innowacji, np. centrum innowacji Intela, skupiające się na badaniach nad sztuczną inteligencją,  HP Innovation Garage zajmujący się robotyką, Space Center pracujący nad robotem księżycowym. Partnerami DTEC są m.in. Microsoft, IBM, aws, HP.

POWIĄZANE WIADOMOŚCI