Kolejna innowacyjne firma ze wsparciem samorządu

Lubuska firma Multisoft SA – dzięki funduszom europejskim – wdraża innowacyjne produkty, które będą wykorzystywane w kontroli ruchu lotniczego na całym świecie.

W czwartek 14 kwietnia Marcin Jabłoński, członek zarządu województwa lubuskiego, który zawiaduje całością Regionalnego Programu Operacyjnego, spotkał się z przedstawicielami Multisoft SA: Adrianem Tomaszukiem i Krzysztofem Tomaszukiem. Okazją było podpisanie umowy na dofinansowanie z funduszy europejskich innowacyjnego produktu lubuskiej firmy.  Chodzi o Video Grabber HDMI (HGR-1001), Display Port (DGR-1001) oraz Grabbera USB (UGR-1001). Co kryje się pod tymi nazwami? – Będziemy szyfrować strumień wideo, dzięki czemu dane będą bezpieczne i przeznaczone tylko dla osób upoważnionych – tłumaczy Krzysztof Tomaszuk.

– To duży i ambitny projekt o wartości blisko 5 mln zł. Dziś jest również okazja, by przypomnieć, że z działania, które dotyczy form wsparcia dotacyjnego na wdrażanie produktów, podpisaliśmy już około 90 umów na kwotę prawie 200 mln zł – podkreśla Marcin Jabłoński.

Firma z siedzibą w Krępie – Zielonej Górze prowadzi działalność od ponad 20 lat (od początku w branży nowoczesnych technologii), ale spółka akcyjna Multisoft powstała w 2014 r. – Pomagamy kontrolerom ruchu lotniczego unikać incydentów, niekoniecznie wypadków. Dzięki naszemu systemowi w dowolnym momencie możemy odtworzyć daną sytuację, poddać ją analizie oraz wyciągnąć wnioski. Wówczas można wdrożyć odpowiednie procedury, by uniknąć w przyszłości tego typu zdarzeń. Mamy za sobą już kilkaset instalacji na lotniskach na całym świecie – dodaje przedstawiciel spółki. – Ze względu na coraz większą centralizację, dane wrażliwe, które nie mogą być dostępne, „przechodzą” przez internet. Dlatego muszą być szyfrowane. Biorąc pod uwagę bieżącą sytuację zakładamy, że naszym rozwiązaniem zainteresuje się także wojsko.

– W dzisiejszym świecie tego typu projekty są bardzo potrzebne. Bezpieczeństwo i bezpieczeństwo danych, szczególnie danych wrażliwych to kwestia, do której powinniśmy przywiązywać coraz większą wagę. Mam nadzieję, że nowe rozwiązanie, z wykorzystaniem także rozwiązań patentowych, podniesie poziom bezpieczeństwa także w publicznych działaniach. Życzę powodzenia w implementacji projektu, wprowadzeniu go na rynek i finalizacji całego pomysłu. Za takie sukcesy będziemy trzymać kciuki – podkreśla Marcin Jabłoński, członek zarządu województwa lubuskiego.

Całkowita wartość projektu spółki  Multisoft to blisko 5 mln zł. Wysokość dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 to 2,3 mln zł.

POWIĄZANE WIADOMOŚCI