Zielona przyszłość, cyfrowa przyszłość! Rusza pierwszy Lubuski Festiwal Innowacji Zielona Góra 2022

– Innowacyjne firmy są siłą regionu lubuskiego. Tworzymy zielony ład i nowoczesne technologie. Takie jest Lubuskie! – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak i zaprasza na I Lubuski Festiwal Innowacji.

Lubuski Festiwal Innowacji, na który we wtorek i środę, 24 i 25 maja 2022 r., zapraszają Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego i Uniwersytet Zielonogórski – to nowe wydarzenie, wpisujące się w Program Rozwoju Innowacji na lata 2021 – 2027, który przyjął Zarząd Województwa Lubuskiego.

Będzie kolejny park technologii przyszłości

Podczas niedawnej (19 maja) uroczystości podpisania i wmurowana aktu erekcyjnego pod budowę Parku Technologii Kosmicznych w Zielonej Górze Nowym Kisielinie, marszałek Elżbieta Anna Polak przypomniała, że to Donald Tusk powiedział przed laty, iż Lubuskie jest zieloną krainą, ale regionowi brakuje innowacyjności.

– Był rozkaz – jest wykonanie! – mówiła w obecności przewodniczącego Platformy Obywatelskiej marszałek Polak. – Zrobiliśmy Park Naukowo-Technologiczny Uniwersytetu Zielonogórskiego, który pracuje, zdobywa granty. Teraz przyszedł czas na budowę Parku Technologii Kosmicznych. To tutaj będzie miała miejsce komercjalizacja wiedzy dla biznesu. Są z nami innowacyjne firmy, które są siłą regionu lubuskiego. Tworzymy dzisiaj z wielkim przekonaniem – zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej – zielony ład i nowoczesne technologie. I takie jest Lubuskie!

– To właśnie tutaj – na Ziemi Lubuskiej – ludzie wyczuli wcześniej niż europejscy wizjonerzy, urzędnicy, politycy, że przyszłość to tak naprawdę zielona przyszłość, cyfrowa przyszłość. To jest wykorzystanie ludzkiego umysłu, ludzkiej dobrej woli na rzecz rozwoju, który przeskakuje dekady – powiedział na placu budowy Parku Technologii Kosmicznych przewodniczący PO Donald Tusk.

program_fi03.jpg

Lubuski Festiwal Innowacji po raz pierwszy

Na pierwszy Lubuski Festiwal Innowacji w Bibliotece Uniwersytetu Zielonogórskiego (kampus B UZ przy al. Wojska Polskiego) zapraszają:

 • Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak
 • Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubuskiego Wacław Maciuszonek
 • Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski

Wydarzenie skierowane jest do przedsiębiorców, naukowców, studentów, samorządowców i wszystkich osób zainteresowanych tematyką rozwoju innowacji w województwie lubuskim. Podczas trwania Festiwalu Innowacji uczestnicy będą mogli zapoznać się z innowacjami tworzonymi przez koła naukowe Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym laureatów konkursów Klakson-Impuls do innowacji.

Pierwszego dnia, we wtorek, 24 maja 2022 r., uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z efektami współpracy nauki z biznesem, obszarami działalności klastrów oraz możliwością pozyskania funduszy na wdrażanie innowacji.

Pierwszego dnia odbyło się także wręczenie nagród Innowacja Warta Zachodu – dla pięciu zespołów studenckich (kół naukowych) – laureatów konkursu Klakson – Impuls do innowacji oraz nagrody honorowej Innowator Wart Zachodu dla Lechosława Ciupika z firmy LfC. Nagrody wręczyła Marszałek Województwa Lubuskiego.

Dzień drugi, środa, 25 maja 2022 r., to prezentacja innowacji studenckich, wystąpienie rzecznika patentowego, który przybliży istotę zabezpieczania własności intelektualnej. W programie jest również panel dyskusyjny z udziałem lubuskich start-upowców, ekspertów oraz gościa specjalnego którym będzie Jan Pirowski prowadzący między innymi program popularnonaukowy DeFacto.

Wydarzeniu towarzyszy wystawa osiągnięć studentów UZ, która odbywa się w budynku A-16.

Program drugiego dnia Lubuskiego Festiwalu Innowacji – 25 maja 2022 r.

10.00 Otwarcie drugiego dnia wydarzenia

 • Jan Pirowski – dziennikarz, osobowość telewizyjna

 

10.30 Jak to jest na początku? Droga od pomysłu do start-upu (panel dyskusyjny)

 • Dawid Żabiński – Zoopaka.pl
 • Andrzej Szajna – Wiceprezes DTP Sp. z o.o.
 • Bartosz Sierżęga – Dyrektor ds. rozwoju Grupy EKOPRO
 • dr hab. Tatiana Rongińska, prof. UZ – Dyrektor Centrum Liderów Biznesu Uniwersytetu Zielonogórskiego
 • Jan Pirowski – dziennikarz, osobowość telewizyjna
 • moderacja – dr inż. Agnieszka Pawelska – Zastępca Dyrektora – Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii Uniwersytetu Zielonogórskiego

 

11.00 Twój pomysł jest coś wart – ochrona własności intelektualnej

 • Agnieszka Gąsiorowska – Rzecznik Patentowy

 

11.30 Chcesz założyć start-up?

 • Karol Dąbrowski – Dyrektor Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii Uniwersytetu Zielonogórskiego

 

12.00 Prezentacja innowacji studenckich

 • Piotr Wobalis – Klakson 1 – Aplikacja ERP
 • Stanisław Kozłowski – Klakson 2 – Projekt systemu nawigacji do łazika marsjańskiego
 • Zdzisław Wałęga – Inkubator Innowacyjności 4.0 – Elektryczny rower trójkołowy dla osób niepełnosprawnych

 

 

POWIĄZANE WIADOMOŚCI