Lubuskie na najważniejszym wydarzeniu w sektorze kosmicznym

W niedzielę 18 września w Paryżu rozpoczął się Międzynarodowy Kongres Astronautyczny. To najważniejsze na świecie wydarzenie w sektorze kosmicznym. Bierze w nim udział marszałek Elżbieta Anna Polak.

Zaproszenie do zaprezentowania potencjału regionu lubuskiego podczas Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego wystosował do władz województwa prof. Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA). – To bardzo istotne, by promować na świecie nasze możliwości. Na poprzednich takich targach na naszym stoisku polskie firmy podpisały kilka kontraktów. A więc to nie jest tylko szansa na pokazanie się, ale walka o rynki światowe – zaznaczył G. Wrochna w trakcie lipcowego spotkania w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego.

Elżbieta Anna Polak podkreśla, że lubuski samorząd od wielu lat konsekwentnie realizuje strategię rozwoju województwa w zakresie nowoczesnych technologii: – Budujemy infrastrukturę, której nie mieliśmy w naszym regionie. Nie mieliśmy również ani jednej jednostki Polskiej Akademii Nauk. Mamy w tej chwili oddział Centrum Badań Kosmicznych. Współpracujemy od kilku lat w zakresie budowy Parku Technologii Kosmicznych. To już jest faktem.

Na przygotowanym przez POLSA stoisku polskiego sektora kosmicznego będzie można zobaczyć produkty 25 polskich firm oraz porozmawiać z przedstawicielami czterech województw, tegorocznych współwystawców. Będą obecni:

  • Agencja Rozwoju Pomorza S.A.,
  • Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego,
  • Województwo Lubuskie,
  • Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna,
  • Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „INVEST-PARK”.

Podczas dwudniowej wizyty marszałek m.in. spotka się z Grzegorzem Zwolińskim, prezesem firmy SATREV (to wrocławska spółka, która jako jedyna w Polsce samodzielnie produkuje satelity i wysyła je w przestrzeń kosmiczną, a ostatnio została wsparta kwotą 5 mln dol. przez Richarda Bransona, założyciela Virgin Group) oraz Grahamem Turnockiem z Europejskiej Agencji Kosmicznej (rozmowa będzie dotyczyć ulokowania w Lubuskiem oddziału ESA realizującego akcelerator kryzysowy). W spotkaniach z udziałem marszałek będą również uczestniczyć prezes POLSA prof. Wrochna oraz dyrektor Departamentu Strategii i Współpracy Międzynarodowej POLSA dr Aleksandra Bukała.

O pomyśle zlokalizowania w naszym regionie centrum zapobiegania kryzysom i zarządzania kryzysami z wykorzystaniem danych satelitarnych, które byłoby firmowane przez Europejską Agencję Kosmiczną, mówił w lipcu prof. G. Wrochna.

Budowa Parku Technologii Kosmicznych w Zielonej Górze Nowym Kisielinie zakończy się w przyszłym roku. – Dzisiaj jest więc bardzo dobry czas, żeby rozmawiać na temat zarządzania tym parkiem i pozyskania partnerów do współpracy. Tak, żeby laboratoria, które tam powstaną: sztucznej inteligencji, nowoczesnych technologii medycznych, bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, wypełnić specjalistami. Dlatego wspieramy koła naukowe i Uniwersytet Zielonogórski – dodaje marszałek. Na Uniwersytecie Zielonogórskim powstało Koło Naukowe Inżynierii Kosmicznej, które jest efektem działalności Laboratorium Dynamiki Manipulatorów Satelitarnych.

Na stoisku POLSA w Paryżu zaprezentują się przedstawiciele lubuskich firm także spoza sektora kosmicznego: Świat Mebli, Stacjeladowania.com i Usługi e-commerce. W kongresie ICA bierze też udział lubuski poseł na Sejm RP Bogusław Wontor – przewodniczący Parlamentarnej Grupy ds. Przestrzeni Kosmicznej.

POWIĄZANE WIADOMOŚCI