Lubuskie podbija kosmos. I dzień misji gospodarczej do Paryża

Lubuska delegacja, pod przewodnictwem marszałek Elżbiety Anny Polak, rozpoczęła w niedzielę 18 września wizytę na Międzynarodowym Kongresie Astronautycznym w Paryżu.

Dzięki zaproszeniu Polskiej Agencji Kosmicznej, promujemy Park Technologii Kosmicznych na największym wydarzeniu w branży.

Cel jaki przyświeca naszemu regionowi, to zainicjowanie kontaktów w branży wysokich technologii i szeroka promocja regionu jako nowego ośrodka wysokich technologii. Targi rozpoczęły się od spotkania marszałek z Grzegorzem Zwolińskim, prezesem firmy SATREV.  To wrocławska spółka, która jako jedyna w Polsce samodzielnie produkuje satelity i wysyła je w przestrzeń kosmiczną, a ostatnio została wsparta kwotą 5 mln dolarów przez samego Richarda Bransona (Virgin Group). G. Zwoliński będzie także gościem Kongresu Gospodarczego – Lubuskie 2022, wystąpi w panelu poświęconym rozwojowi technologii kosmicznych.

Przeczytaj także: Lubuskie na najważniejszym wydarzeniu w sektorze kosmicznym

Obecne spółka SATREV rozwija współpracę z Uniwersytetem Zielonogórskim, której celem ma być współpraca przy tworzeniu pierwszego satelity obserwacyjnego zaprojektowanego przez zespół studentów z kilku uczelni w kraju. Satelita będzie w stanie wykonywać różnego typu zdjęcia w wysokiej rozdzielczości, które będą miały szereg zastosowań z korzyścią między innymi dla lokalnych samorządów naszego województwa. W powstającym Parku Technologii Kosmicznych będą znajdować się specjalistyczne laboratoria, w których z powodzeniem będzie można prowadzić prace nad satelitą. W projekt zaangażowana jest także Centrum Badań Kosmicznych przy PAN, które również merytorycznie nadzoruje tą inicjatywę.

Pięć dni sesji, 250 wystawców, 7 tys. uczestników

International Astronautical Congress (IAC 2022) to największe targi kosmiczne. W tym roku w wystawie bierze udział ponad 250 wystawców i 7 tys. uczestników. IAC to również pięć dni sesji plenarnych, sesji tematycznych, wykładów i warsztatów. Wydarzenie stanowi niepowtarzalną okazję do zaprezentowania potencjału własnej firmy i nawiązania relacji podczas networkingu, spotkań i rozmów. Gospodarzem 73. Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego w Paryżu jest francuska agencja kosmiczna CNES. Francja jest jednym z wiodących krajów na świecie w zakresie działalności kosmicznej. Od pierwszych lotów Ariane 40 lat temu do niedawnego sukcesu instrumentów naukowych na Marsie, francuska społeczność kosmiczna wymyśliła, zaprojektowała i rozwinęła innowacyjne rozwiązania kosmiczne i wspiera najbardziej prestiżowe misje w dziedzinach zaawansowanej nauki. W 2022 r. odbędą się obchody 60. rocznicy powstania CNES. Motto IAC 2022 brzmi „Space for @ll” a celem wydarzenia jest popularyzacja technologii kosmicznych poza społecznością kosmiczną i umożliwienie nawiązywania kontaktów i potencjalnego partnerstwa. Po raz pierwszy IAC, będzie wydarzeniem odpowiedzialnym środowiskowo (ISO 20121), zgodnie ze strategią zrównoważonego rozwoju CNES.

Park Technologii Kosmicznych (PTK) to priorytetowy projekt województwa lubuskiego, którego celem jest poprawa warunków dla prowadzenia działalności gospodarczej podmiotów z sektora MŚP – rozwoju przedsięwzięć innowacyjnych w regionie.

19 maja 2022 r. w Zielonej Górze Nowym Kisielinie miała miejsce uroczystość podpisania aktu erekcyjnego pod budowę PTK.

Inicjatywa Parku Technologii Kosmicznych (PTK) w Zielonej Górze ma na celu stworzenie w regionie lubuskim wiodącego ośrodka przemysłowo-badawczego inżynierii kosmicznej i satelitarnej oraz innowacyjnego przemysłu. W regionie dostrzegalny jest innowacyjny potencjał tkwiący w lubuskim środowisku naukowym i gospodarce, związany z rozwojem branż wysokiej technologii, w tym technologii kosmicznych. W ramach rozwijania inteligentnych specjalizacji regionu zakłada się komercjalizację badań a także inkubowanie innowacyjnych firm (start-upów), co w efekcie przyczyni się do wzmocnienia konkurencyjności regionu.

Głównymi partnerami projektu są: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, Uniwersytet Zielonogórski (UZ), szczególnie silny w badaniach i kształceniu kadry w astronomii i inżynierii systemów oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK PAN), instytut, który zrealizował ponad 70 projektów kosmicznych oraz partner prywatny – firma Hertz Systems Ltd. Sp. z o.o.

Miasto Nauki i Przemysłu inspiracją

whatsapp_image_20220918_at_154422.jpeg

W niedzielę 18 września marszałek Elżbieta Anna Polak, w towarzystwie Fatimy Ouali – Project Manager ds. Projektów międzynarodowych w Universcience, zwiedziła również Miasto Nauki i Przemysłu. – Na jego wzór chcemy w przyszłym Centrum Edukacji Ekologicznej w Łęknicy zorganizować wystawy innowacyjne oraz interaktywne nt. ziemi i szacunku do natury. Budowa Centrum ma być sfinansowana z funduszy europejskich w nowej perspektywie finansowej – mówi lubuska marszałek.

Fatima Ouali zaproponowała pomoc, doradztwo oraz ekspertyzy. Zaznaczyła, że wszystko zależy od realizacji końcowego projektu. Marszałek zaprosiła F. Ouali na październikowy kongres gospodarczy.

Elżbieta Anna Polak spotkała się również z ambasadorem Janem Emerykiem Rościszewskim w ambasadzie Polski w Paryżu.

POWIĄZANE WIADOMOŚCI