Inkubator Przedsiębiorczości w Gorzowie otwarty!

We wtorek, 11 października 15 przedsiębiorców, który przeszli wcześniej rekrutację, odebrało klucze do swoich nowych biur w Gorzowie Wlkp. Tym symbolicznym gestem otwarto Inkubator Przedsiębiorczości.

Symbolicznego przekazania kluczy do nowych biur dla przedsiębiorców dokonali prezydent Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki oraz wiceprzewodniczący sejmiku województwa lubuskiego Mirosław Marcinkiewicz.

– Gratuluję państwu, wiem, że nie było łatwo przejść w tym pierwszym naborze, bo wymagał przecież także innowacji w biznesie. Jak je wprowadzać będąc na samym początku drogi? – mówił Mirosław Marcinkiewicz i dodał, że to wielki sukces nie tylko miasta, ale i regionu, bo więcej firm oznacza silniejszą regionalną gospodarkę. – To nie lada wyzwanie zwłaszcza w dobie szalejącej inflacji. Ludzie często zastanawiają się, na co wydajemy te unijne środki. Nie tylko na drogi, szpitale, ale także na biznes. To była ogromna wartość dofinansowania, bo stanowiła ponad 80 procent, ale musimy tworzyć warunki do rozwoju firm i innowacji w przedsiębiorstwach, bo to właśnie jest rolą samorządu. Tu mamy działanie skierowane do małych i średnich firm, a one w obecnym czasie mają się najgorzej – dodał wiceprzewodniczący sejmiku.

Inkubator nie powstałby, gdyby nie środki unijne w ramach minionej „sześciolatki” – kilkanaście milionów złotych. Podczas uroczystości otwarcia biurowca nie zabrakło podziękowań. Inkubator to wspólny pomysł miasta i Gorzowskiego Ośrodka Technologicznego. – Cieszę się, że macie tutaj swój nowy dom – mówiła do zrekrutowanych w pierwszym naborze przedstawicieli firm prezes GOT Justyna Kmietowicz. – To dla nas chwila wzruszenia, bo bardzo długo nad tym efektem pracowaliśmy. Dziękujemy za wsparcie miasta, dziękujemy za tak dużą dotację Urzędu Marszałkowskiego, bez tych środków byłaby to nierealna inwestycja – mówiła.

– Mamy centrum rozwoju młodego biznesu, ale zarazem Gorzowski Ośrodek Technologiczny po latach ze Stanowic wrócił na swoje miejsce do Gorzowa. To stało się możliwe dzięki przekazaniu przez miasto do ośrodka nieruchomości przy Targowej 9 oraz jej gruntownej modernizacji z udziałem środków unijnych – poinformował prezydent Jacek Wójcicki.

W uroczystości wzięli udział także przedstawiciele świata biznesu, nauki, samorządowcy. Parlamentarzystów reprezentowała posłanka Krystyna Sibińska.

– To piękne miejsce i mnóstwo nowych możliwości. Jest ogromna radość i satysfakcja. Chyba byłam jedną z najbardziej namolnych, jeśli chodzi o wydzwanianie o wyniki rekrutacji – mówi z uśmiechem Katarzyna Urban, która prowadzi firmę zajmującą się rekrutacją pracowników. – Myślałam, że nie kwalifikuje się do prowadzenia tu biznesu, jednak okazało się inaczej. To z pewnością rozwinie moją firmę i jestem gotowa na nowe działania. Prowadzę bowiem nie tylko samą rekrutację, ale także szeroko rozumiane doradztwo psychologiczne – mówi.

Monika Sekita-Pilch prowadzi firmę zajmującą się kosmetyką estetyczną, zabiegami na cerę. – Wprowadziłam szczególny, nowatorski rodzaj zabiegu, na który zdobyłam patent w urzędzie patentowym. Planuje rozwój firmy w oparciu o dostępne w inkubatorze doradztwo, prowadzę też kursy i szkolenia – mówi Monika Sekita-Pilch.

Co oferuje Inkubator Przedsiębiorczości?

Dawniej stary biurowiec na Targowej w Gorzowie Wlkp. raczej straszył, nie przyciągał. Teraz z zewnątrz jest nowocześnie i estetycznie. W środku także nowoczesny design, biura z pełnym wyposażeniem i przede wszystkim bardzo szybki internet. Przebudowa budynku trwała dwa lata, kosztowała blisko 14 mln zł. Z dawnego budynku pozostały tylko konstrukcja i ściany nośne.

W całym obiekcie jest ponad 30 biur, które są w pełni wyposażone, także w światłowodowy internet, do dyspozycji są także w pełni wyposażone części wspólne oraz sala szkoleniowa. Na pierwszym piętrze obiektu jest duża sala konferencyjna na ok. 40 osób, w pełni multimedialna. Do dyspozycji najemców będą także strefy kreatywne do coworkingu.

– Inkubator Przedsiębiorczości przy Targowej to nie tylko nowoczesna infrastruktura, w której dojrzewać będą nowe biznesy i powstawać nowe pomysły, ale także wsparcie merytoryczne w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej oraz pozyskiwania funduszy na jej rozwój. Inkubator Przedsiębiorczości oferuje preferencyjne warunki finansowe. W pierwszym roku, firmy za wynajem powierzchni biurowej będą pokrywać 75 proc. ceny podstawowej za metr kwadratowy, w drugim 85 proc., dopiero w trzecim roku 100 proc. kosztu wynajmu – mówi prezes Gorzowskiego Ośrodka Technologicznego Justyna Kmietowicz.

To miejsce to szansa dla start-upów, przedsiębiorców działających na rynku nie dłużej niż trzy lata, a także tych, którzy działalność prowadzą powyżej trzech lat i posiadają duży potencjał rozwojowy, a chcą wciąż pracować nad wdrażaniem nowych rozwiązań. Do inkubatora aplikować mogą także inne podmioty, które świadczą usługi związane z działalnością firm, takie jak: finansowe, prawne, księgowe, zarządcze czy doradcze.

Przedsiębiorca będzie mógł także liczyć na wsparcie Gorzowskiego Ośrodka Technologicznego w pozyskiwaniu środków unijnych, krajowych, czy z programów regionalnych, a także na doradztwo w zakresie dotarcia do nowych partnerów i rozbudowie kontaktów biznesowych.

POWIĄZANE WIADOMOŚCI