Kongres Gospodarczy – Lubuskie 2022. Sektor kosmiczny to nie tylko loty na Marsa

W ciągu pięciu lat Lubuskie może stać się silnym ośrodkiem sektora kosmicznego nastawionego na mikst technologii orbitalnych oraz ich zastosowań na Ziemi. Taką szansę otwiera Park Technologii Kosmicznych.

To opinia prof. dr. hab. Marka Banaszkiewicza – kierownika zielonogórskiego oddziału Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk zaprezentowana podczas Kongresu Gospodarczego Lubuskie 2022. W środę 12 października w Centrum Kreatywnej Kultury w Zielonej Górze eksperci i naukowcy rozmawiali o kosmicznych szansach Lubuskiego.

Lubuskie zrobiło pierwszy krok

– Sektor kosmiczny czasami objawia się jako coś oderwanego od rzeczywistości i inwestycje w ten sektor to jest coś, co jest niewyobrażalne. Przecież mamy inne problemy, węgiel, energetyka, itd. Otóż nie. Sektor kosmiczny jest sektorem horyzontalnym, nie wertykalnym. Sektor kosmiczny daje nam dzisiaj wiele urządzeń, z których korzystamy. W pomieszczeniu, w którym się znajdujemy, jesteśmy bezpieczni, bo znajdują się tu czynniki dymu wynalezione na potrzeby programów Apollo. Także funkcjonujący od wielu lat system telemedycyny ratunkowej, który tu istnieje, jest z programów Gemini – tłumaczy podczas konferencji prasowej przed Kongresem Gospodarczym Łukasz Wilczyński, współzałożyciel oraz Prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej i konsultant komunikacyjny specjalizujący się w technologiach i innowacjach. A w trakcie panelu, już jako prowadzący, uzmysłowił wszystkim, że codziennie korzystają z 82 technologii, które zostały wynalezione na potrzeby sektora kosmicznego.

– Polska jest w strukturach Europejskiej Agencji Kosmicznej od 10 lat. Co się w trakcie tego czasu wydarzyło? CBK jak było tak jest, nic więcej. Mówi się, że jedno euro zainwestowane w infrastrukturę sektora kosmicznego daje pięciokrotny zwrot. Ale w Polsce mamy problem z zainwestowaniem właśnie tego pierwszego euro. Władze województwa lubuskiego to zrobiły. To pierwszy taki przypadek – podkreślił prof. dr hab. Zbigniew Kłos, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych Polskiej Akademii Nauk.

To miliardowy biznes. Tu, na Ziemi

O tym, że sektor kosmiczny to potężny biznes przekonywał Łukasz Wilczyński: – Jego wartość na podstawie ubiegłorocznego raportu Eurokonsultu to obecnie 370 mld dolarów. Sektor kosmiczny to nie tylko loty na Marsa czy na Księżyc, ale aplikacyjność. Każdy z nas może dziś założyć firmę i korzystać z danych satelitarnych i na ich bazie realizować własne biznesy. Agencja Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego EUSPA podliczyła, że sama tylko sprzedaż wygenerowana przez sprzedawanie danych lokalizacyjnych, popularnie zwanych GPS-em, wyniosła 200 mld euro za zeszły rok. Prognozuje się dojście do 1 biliona euro. Tak wygląda biznes kosmiczny dzisiaj. Cieszę się, że w Lubuskiem ten biznes będzie miał drugą silną nogę. Bo istnieje tu już jedna firma, która jest liderem na rynku obronnym. A dziś będziemy mówić o powstawaniu Parku Technologii Kosmicznych.

Prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej podawał też np. przykład Bawarii, gdzie 38 tys. pracowników, inżynierów, specjalistów i techników generuje roczny obrót w wysokości 10 mld euro.

Zdaniem prof. Banaszkiewicza, by wykorzystać szansę, jaką daje sektor kosmiczny potrzebne są: infrastruktura, kadry i finansowanie. – Infrastruktura to powstający Park Technologii Kosmicznych. Kluczem do kształcenia kadr jest Koło Studenckie Inżynierii Kosmicznej Uniwersytetu Zielonogórskiego. Finansowo wspiera nas urząd marszałkowski i mam nadzieję, że tak pozostanie – wyliczał kierownik oddziału CBK PAN w Zielonej Górze.

– Władzom województwa należą się podziękowania za inwestycję tego pierwszego euro. Infrastruktura pomoże zatrzymać i kształcić przyszłe kadry. To może być magnes, który ich przyciągnie i zatrzyma w regionie – uważa Aleksander Nowak z firmy Hertz New Technologies Sp. z o.o.

– Nie jesteśmy w stanie wszystkiego nauczyć się z książek, a trudno sobie wyobrazić, by wszyscy przyjeżdżali do Warszawy. Dlatego przeniesienie ważnego laboratorium do regionu lubuskiego jest istotnym krokiem – zaznaczyła w kontekście kształcenia ekspertów prof. dr hab. Iwona Stanisławska, dyrektor Centrum Badań Kosmicznych.

PTK – wielka szansa dla lubuskiej gospodarki

Jakie szanse dla naszego regionu stwarza Park Technologii Kosmicznych? – Lubuskie próbuje budować regionalną inteligentną specjalizację w postaci technologii kosmicznych czy elektromobilności. To może być wyznacznik, ucieczka do przodu, szukanie czegoś, co będzie przyszłością. Z roku na rok kompetencje środowiska kosmicznego będą tu wzrastać – zauważył poseł Paweł Poncyljusz z Parlamentarnej Grupy ds. Przestrzeni Kosmicznej, który szansę widzi także w zlokalizowaniu w Lubuskiem centrum zapobiegania kryzysom i zarządzania kryzysami z wykorzystaniem danych satelitarnych, które byłoby firmowane przez Europejską Agencję Kosmiczną. – Rozmawialiśmy o tym w Paryżu z Europejską Agencją Kosmiczną (podczas Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego – dop. Red.). Trzymam kciuki za powodzenie tego projektu – dodał P. Poncyljusz.

– W przestrzeń kosmiczną wysłaliśmy już 11 satelitów, w przyszłym miesiącu dojdą kolejne dwie. Chcemy stworzyć konstelację 1000 satelitów. Dlatego szukamy miejsca do produkcji i rozwoju naszych technologii. Obserwujemy to, co się dzieje w Lubuskiem. Park Technologii Kosmicznych to miejsce perspektywiczne pod kątem naszych rozwiązań – mówił Grzegorz Zwoliński, prezes firmy SatRevolution z Wrocławia. Jego spółka zdobyła już w grantach publicznych 17 mln dol., ma podpisane kontrakty na sprzedaż danych w wysokości 26 mln dol., a  ostatnio została wsparta kwotą 5 mln dol. przez Richarda Bransona, założyciela Virgin Group.

– Firmy, które dzięki Parkowi Technologii Kosmicznych uda się ściągnąć do Lubuskiego, zbudują tutaj swoje ekosystemy. A w momencie ich powstania, stworzą masę kompetencji, które będzie można wykorzystać do rozwoju regionu. To nie jest przypadek, że właśnie tutaj siedzimy. W województwie lubuskim było wsparcie sektora kosmicznego na poziomie politycznym. Za utrzymanie tego kursu należą się wielkie podziękowania – zaznaczył dr Jakub Ryzenko, szef Centrum Informacji Kryzysowej Centrum Badań Kosmicznych PAN.

POWIĄZANE WIADOMOŚCI