Przedsiębiorcy potrzebują przewidywalności, obniżenia wysokich kosztów pracy

– W Polsce Krajowy Plan Odbudowy wciąż jest dla biznesu niedostępny przez brak praworządności – podkreślała marszałek Elżbieta Anna Polak na spotkaniu z lubuskimi przedsiębiorcami.

Pensjonat pod Strzechą nad Jeziorem Głębokim koło Międzyrzecza był w środę, 2 sierpnia 2023 r. miejscem kolejnego z cyklu spotkań networkingowych, organizowanych przez Departament Rozwoju i Innowacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego. Lubuscy przedsiębiorcy mogli dowiedzieć się o możliwościach finansowania swoich projektów i priorytetach regionu m.in. w zakresie gospodarki.

Gośćmi specjalnymi wydarzenia byli marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak, posłanka na Sejm RP Krystyna Sibińska, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Lubuskiego Mirosław Marcinkiewicz.

Na jakie wsparcie mogą liczyć lubuscy przedsiębiorcy?

– Nasze działania opierają się na Strategii Rozwoju Województwa. To kluczowy dokument, który w tej chwili jest aktualizowany, bo mamy po pandemii nową rzeczywistość: kryzys energetyczny, galopującą inflację, wojnę tuż za wschodnią granicą – powiedziała marszałek Elżbieta Anna Polak. – Oprócz Strategii mamy też opracowane dokumenty branżowe. Na lata 2021-2027 to Fundusze Europejskie dla Województwa Lubuskiego i 915 mln euro dla Lubuszan. Stawiamy przede wszystkim na priorytety wskazane w tych dokumentach: inteligentne specjalizacje i rozwój, zielona gospodarka, region silny społecznie, region, który łączy, jest bliżej obywatela.

– Wszystkie nasze inwestycje wskazane w Strategii jako kluczowe są w Kontrakcie Programowym – to umowa, która gwarantuje nam realizację najważniejszych zadań i już teraz wskazuje na źródła finansowania – podkreśliła lubuska marszałek i dodała, że przedsiębiorcy mogą sięgać także po programy krajowe – m.in FENIKS, Inteligentny Rozwój. Tu wsparciem służy Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w UMWL przy ul. Chrobrego w Zielonej Górze.

Marszałek wymieniła inteligentne specjalizacje regionu i priorytety zawarte zarówno w Strategii Rozwoju Województwa, jak i Funduszach Europejskich dla Lubuskiego. To m.in. projekty inteligentne, zielona gospodarka, projekty w zakresie dostępności teleinformatycznej i transportowej oraz projekty w zakresie kultury, dziedzictwa, wsparcie edukacji, ośrodków pomocy społecznej, domów seniora i dziennych domów pobytu.

Biznes punktuje rząd

To, czego przedsiębiorcom potrzeba, to przewidywalność, obniżenie wysokich kosztów pracy (ZUS, podatki), wprowadzenie przejrzystego systemu podatkowego – wymieniła marszałek Elżbieta Anna Polak. – Pieniądze dla przedsiębiorców to także Krajowy Plan Odbudowy, który w całej Europie miał służyć odbudowie odporności gospodarki po pandemii. Tak się dzieje w innych krajach Unii Europejskiej. Sama byłam świadkiem – jak firma we Francji zrealizowała już projekt w zakresie bezzałogowego transportu i zdążyła już to rozliczyć.

– W tym programie kamieniem milowym jest stworzenie infrastruktury do powstawania bezzałogowych pojazdów. Jest też wpisane składanie, produkcja i wynoszenie satelit. Tu Lubuskie świetnie się wpisuje, bo we wrześniu oddajemy do użytku Park Technologii Kosmicznych, w którym jest laboratorium, gdzie mają być składane satelity. Mogą być też wynoszone, bo mamy całodobowy Port Lotniczy w Zielonej Górze Babimoście, który może się tym dalej zająć – powiedziała lubuska marszałek. – Nie są to jakieś mrzonki i nie odleciałam w kosmos. Ten Park Technologii Kosmicznych ma wspaniałych fachowców, prezesów z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

W Polsce KPO wciąż jest dla biznesu niedostępne…

– W Polsce niestety KPO wciąż jest dla biznesu niedostępne przez brak praworządności. Zadłużenie kraju idzie w biliony. Fundusze rozdawane są poza budżetem – tylko w tym roku to 80 mld zł. Po tym rozdawnictwie będzie potrzebny program naprawczy finansów państwa, ale też przywrócenie praworządności i dialogu społecznego – podkreśliła marszałek Elżbieta Anna Polak.

źródło