Lubuska brama do kosmosu – gotowa!

– Nie odleciałam w kosmos. Nasz Park to nie bajka – te słowa marszałek Elżbiety Anny Polak potwierdził prof. Marek Banaszkiewicz – prezes Spółki Park Technologii Kosmicznych – Badań, Rozwoju i Innowacji.

Podczas czwartkowej (28 września 2023 r.) uroczystej sesji Sejmiku Województwa Lubuskiego w Parku Technologii Kosmicznych w Zielonej Górze Nowym Kisielinie historię pomysłu na ten obiekt i jego możliwości przybliżył prezes Spółki Park Technologii Kosmicznych – Badań, Rozwoju i Innowacji prof. Marek Banaszkiewicz.

– Impuls do tego projektu dał nieżyjący już niestety pan prof. Janusz Gil, który chciał zbudować w Zielonej Górze radioteleskop – przypomniał prof. M. Banaszkiewicz. – Okazało się, że Ziemia nie jest w tej chwili zbyt dobrym miejscem, żeby radioteleskopy budować, bo za dużo rozmawiamy przez telefony komórkowe i zakłócamy sygnały radiowe. Pomysł, żeby taki projekt infrastrukturalny skierować w innym kierunku zgłosili wówczas pan poseł Bogusław Wontor i pan prof. Zbigniew Kłos. Pomyśleli o Parku Technologii Kosmicznych. Wtedy ten pomysł trzeba było obrócić w plan, czyli zaprojektować laboratoria, pomyśleć o wyposażeniu, o budynku. I tutaj wkroczyły firma Hertz Systems LTD kierowana przez pana prezesa Zygmunta Trzaskowskiego i Uniwersytet Zielonogórski, z ramienia którego temu przedsięwzięciu przewodził pan prof. Andrzej Pieczyński.

– Kolejny, największy problemem na tej drodze, był ze zgromadzeniem funduszy – powiedział prezes Marek Banaszkiewicz i podkreślił, że pomogli tutaj: marszałek Elżbieta Anna Polak, która zadbała tu o fundusze regionalne i poseł Waldemar Sługocki, który zawalczył o wsparcie funduszy centralno-europejskich.

Projekt można było skierować do realizacji. – I tu pan marszałek Marcin Jabłoński kierował projektem do momentu wybudowania obiektu i jego wyposażenia – podkreślił rolę członka Zarządu Województwa Lubuskiego prof. Banaszkiewicz i dodał: – We wdrożenie szczególnie zaangażowane były dwa departamenty Urzędu Marszałkowskiego.

Tu prezes Spółki Park Technologii Kosmicznych – Badań, Rozwoju i Innowacji wymienił Departament Rozwoju i Innowacji z dyrektorem dr. Jarosławem Flakowskim na czele oraz Biuro Projektów Własnych i Społeczeństwa Informacyjnego, którym zarządza dyrektor Wojciech Olszewski.

Jaka jest rola Parku Technologii Kosmicznych

– Generalnie nasz Park ma prowadzić badania na rzecz małych i średnich przedsiębiorstw w obszarze technologii kosmicznych, ale też innych technologii wysokich oraz działać w obszarze rozwoju innowacyjności, która jest ważnym elementem strategii regionalnej – wyjaśnił prof. Marek Banaszkiewicz.

Na terenie Parku Technologii Kosmicznych (trzy kondygnacje o powierzchni użytkowej ponad 4460 mkw.) będzie znajdowało się 7 laboratoriów (dla 90 osób):

  • laboratorium elektroniki satelitarnej i systemów FPGA
  • pomieszczenie czystego montażu, integracji i testów systemów i podsystemów satelitarnych
  • centrum przetwarzania i interpretacji danych satelitarnych oraz Cywilnych Systemów Nawigacji Satelitarnej (monitoring np. rzek, lasów, upraw)
  • laboratorium systemów zrobotyzowanych i sztucznej inteligencji
  • laboratorium kryptografii i przeciwdziałania cyberzagrożeniom
  • laboratorium medycyny kosmicznej
  • laboratorium inżynierii materiałowej i badań wytrzymałościowych

Lubuszanka – satelita z Zielonej Góry

– W perspektywie kilku lat myślimy o Lubuszance – małym satelicie obserwacji Ziemi – oznajmił prezes Banaszkiewicz. – Myślimy o montażu dużych struktur statków kosmicznych z reaktorem jądrowym. Kolejny projekt, nad którym pracujemy, to masowe przetwarzanie zdjęć obserwacji Ziemi. Chcemy też stworzyć stanowisko do testów autonomicznych robotów satelitarnych i planetarnych.

W tej chwili trwa kompletowane jest oprzyrządowanie laboratoriów w Parku. Planowany termin zakończenia realizacji rzeczowej projektu to 30 listopada 2023 r.

Park Technologii Kosmicznych powstaje w partnerstwie Samorządu Województwa Lubuskiego, Uniwersytetu Zielonogórskiego, Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk i firmy Hertz Systems LTD Sp. z o.o.

Wartość całego projektu to blisko 89 mln zł, z czego dofinansowanie z UE to 61,4 mln zł.

źródło