Dzieci w parku kosmicznym sięgają gwiazd

– Możecie w przyszłości zmienić świat na lepszy i bardziej bezpieczny. A do tego wszystkiego trochę potrzebny jest kosmos – marszałek Marcin Jabłoński zachęcał najmłodszych uczniów do sięgania gwiazd.

We wtorek 19 grudnia 2023 r. w Parku Technologii Kosmicznych w Nowym Kisielinie Zielonej Górze odbyła się pierwsza lekcja z cyklu „Kosmiczne Rewolucje”. Zorganizowała ją Fundacja na Rzecz Eksploracji Kosmosu im. Generała Mirosława Hermaszewskiego firmy Hertz New Technologies.

W naszej placówce zjawiło się około 400 dzieci z lubuskich szkół z klas 1-3. – „Kosmiczne Rewolucje” to doskonały pomysł. Dziękuję założycielom fundacji, że pomyśleli, by zainteresować najmłodszych Lubuszan i Lubuszanki naszym Parkiem Technologii Kosmicznych, z którego jesteśmy bardzo dumni. Wierzymy, że wśród Was są przyszli kosmonauci, astronauci, wynalazcy, przedsiębiorcy, ludzie, którzy kiedyś będą zajmować się najnowocześniejszymi technologiami – mówił do uczniów Marszałek Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński.

– Możecie w przyszłości zmienić świat na lepszy i bardziej bezpieczny. A do tego wszystkiego trochę potrzebny jest kosmos. Pewnie niewielu z was jeszcze wie, że na co dzień używacie technologii, które już funkcjonują w kosmosie. Żeby być ich użytkownikiem wcale nie trzeba wsiadać do rakiety i lecieć gdzieś daleko. Pamiętam, że jako dziecko rysowałem, jak będzie wyglądał świat po roku 2000. Trochę się sprawdziło, choć nie za wiele. Ale mam nadzieję, że wasze wyobrażenia, szczególnie te pełne radości, ziszczą się w 100 procentach. Interesujcie się kosmosem. Dziękuję nauczycielom, że są tu z nami i rozumieją, że od najmłodszych lat trzeba interesować uczniów nowymi technologiami. Mam nadzieję, że będziecie je wykorzystywać nie tylko na portalach społecznościowych, choć oczywiście służą one także do rozrywki – dodał marszałek.

Uczniów do kosmicznych rewolucji namawiał Karol Wójcicki, dziennikarz naukowy, popularyzator astronomii i autor największego w Polsce astronomicznego fanpage’a „Z głową w gwiazdach”.

– Czy wiecie kim był Mirosław Hermaszewski? – zapytał dzieci. – Tak, pierwszym i jedynym Polakiem w kosmosie. Kiedyś jechałem z nim samochodem – pokazywał zdjęcie dziennikarz. – Czy to znaczy, że mój samochód można nazwać statkiem kosmicznym?

W spotkaniu z dziećmi wzięli również Zygmunt Rafał Trzaskowski, prezes Hertz New Technologies, prezes Spółki Park Technologii Kosmicznych – Badań, Rozwoju i Innowacji prof. Marek Banaszkiewicz, były poseł Bogusław Wontor i przewodniczący Parlamentarnej Grupy ds. Przestrzeni Kosmicznej oraz dr Jarosław Flakowski, dyrektor Departamentu Rozwoju i Innowacji urzędu marszałkowskiego.

źródło