Gorzowski szpital liderem innowacji! W Warszawie przyznano mu nagrodę

31 stycznia 2024 r. odbył się finał konkursu „Sukces Roku w Ochronie Zdrowia – Liderzy Medycyny”. Jednym z laureatów został Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. i jego prezes – Jerzy Ostrouch.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie. Jerzy Ostrouch odebrał nagrodę w kategorii „Lider Roku 2023 w Ochronie Zdrowia – Innowacyjny szpital”. Podczas wydarzenia towarzyszył mu wiceminister rozwoju i technologii Waldemar Sługocki, senator Władysław Komarnicki, wiceprezes gorzowskiego szpitala Robert Surowiec oraz dyrektor Departamentu Gospodarki i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego dr Jarosław Flakowski. W wydarzeniu wzięła udział również ministra zdrowia Izabela Leszczyna.

To już kolejna nagroda dla szpitala w Gorzowie i jego władz. W 2022 J. Ostrouch także został wyróżniony w konkursie „Sukces Roku w Ochronie Zdrowia – Liderzy Medycyny”, wówczas jako najlepszy menadżer jednostki ochrony zdrowia.

Na czym polega innowacyjność gorzowskiej lecznicy? O tym prezes Jerzy Ostrouch wspomniał w wywiadzie opublikowanym na stronie Wydawnictwa Medycznego Termedia – współorganizatora konkursu. Wśród najważniejszych inwestycji wymienił m.in. Uniwersyteckie Centrum Onkologii: – Pod wpływem doświadczeń covidowych doszliśmy do wniosku, że pacjenci onkologiczni powinni być leczeni w wydzielonej jednostce szpitala. I tak narodziła się idea centrum onkologii, na które złożyły się m.in. dawny oddział onkologii, hematologia i radioterapia. Kosztem ok. 9 mln zł od podstaw stworzyliśmy dzienny pododdział chemioterapii z 40 stanowiskami (…). Jednak to nie mury i aparatura leczą pacjenta, pozyskaliśmy więc do naszego centrum wybitnych specjalistów: prof. Mariusza Ratajczaka i prof. Wiesława Jędrzejczaka. Kierująca centrum prof. Katarzyna Brzeźniakiewicz-Janus uzyskała tytuł profesora Uniwersytetu Zielonogórskiego. To dzięki takim specjalistom udało się nasze centrum wyprofilować merytorycznie. I wisienka na torcie – decyzją rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. Wojciecha Strzyżewskiego w centrum kształcimy studentów, konkretnie w Katedrze Hematologii i Klinicznym Zakładzie Medycyny Nuklearnej – wyjaśnił Jerzy Ostrouch.

Ważne dla placówki było także przekształcenie jej w spółkę prawa handlowego i oddłużenie. Wyzwaniem na przyszłość jest natomiast modernizacja szpitala wraz z blokiem operacyjnym i sterylizatornią oraz inwestycja w Centrum Zdrowia Psychicznego z centrum opieki nad seniorami.

źródło